Okamura se přímo od řečniště k blokování projednávání předlohy otevřeně přihlásil. „Děláme tady největší obstrukce, které tady zatím byly,“ uvedl. SPD bude podle něho dál bránit tomu, aby „vláda okradla téměř tři miliony důchodců o jejich peníze, na které mají ze zákona nárok“. „Budete tady s námi dny, možná týdny,“ odhadoval.

Zároveň vyzýval koalici k tomu, aby případně neomezovala dobu poslaneckých vystoupení, neboť zkrácení růstu penzí je podle něho vážné téma. „Ještě si mé vystoupení zrecyklujeme. Ještě jsem neskončil,“ řekl Okamura v závěru své řeči.

Prezident Petr Pavel
Vláda to bude mít s důchody těžké i u Pavla. Jako občan mám pochybnosti, řekl

Sněmovní jednání začalo v 10:00 a po více než tříhodinové přestřelce dvouminutových poznámek poslanců se odpoledne dostali k projevům řečníci s přednostním právem Karel Havlíček (ANO) a Okamura. Do dneška nejdelší vystoupení ve Sněmovně předvedl při jednání loni 15. února, kdy navrhoval úpravy programu schůze ve snaze zabránit přijetí novely pandemického zákona.

Okamura ve svém projevu mimo jiné vyčítal vládě pomoc Ukrajině a vyčítal jí například, že „provedla ukrajinizaci společnosti“. „Ukrajina je pro vás na prvním místě,“ vmetl vládě. „Už toho máme dost, už toho mají lidi dost, té vaší Ukrajiny pořád dokola. Pořád jenom Ukrajinci, Ukrajinci,“ prohlásil, ale dodal, že proti žádnému národu nic nemá. „Pro Fialovu vládu je prioritou Ukrajina a české občany jste hodili přes palubu. Pro nás v SPD je prioritou český občan,“ řekl v jiném místě svého projevu.

„Akutní záchvaty ukrajinofobie jsou obvykle symptomem chronické kolaborace,“ objevilo se po Okamurově projevu na twitterovém účtu bývalého ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise.

Kritika ze strany opozice

Po Okamurovi dnes následovala další vystoupení řečníků s přednostním právem. Místopředsedkyně dolní komory za ANO Klára Dostálová obvinila kabinet z toho, že ho nezajímá demokratická diskuse, a podobně jako Okamura tvrdila, že navrhovaná změna zákonné valorizace důchodů v sobě nese zpětnou platnost. Po ní k řečništi přišel předseda klubu SPD Radim Fiala a po něm se čeká vystoupení ministra sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Fiala zpochybňoval důvody pro vyhlášení stavu legislativní nouze. „Myslí si vláda, že zvýšení důchodů je snad nějaká přírodní nebo jiná katastrofa?“ ptal se. „Já mám pocit, že žádná hospodářská škoda by nevznikla,“ řekl. Vyhlášení legislativní nouze je podle něj výsměchem ústavě a naprostou nehorázností.

Kateřina Perknerová
Vláda s důchody narazila. I na Pavla

Sněmovna má podle kuloárových informací, které získala ČTK, jednat přes noc až do středečních 10:00, kdy by měla být schůze dolní komory přerušena na dvě hodiny kvůli zasedáním vlády a sněmovních výborů. Kluby opozičních hnutí ANO a SPD si v noci možná vyberou postupně každý dvouhodinovou přestávku formálně na jednání své frakce.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) na twitteru informoval o tom, že na dnešek svolal další jednání pracovní skupiny k úpravám sněmovního jednacího řádu s cílem zefektivnit chod dolní komory. „Od zástupců pěti vládních stran jsem řadu návrhů dostal, bohužel od dvou opozičních stran žádná reakce nedorazila. Respektive z SPD napsali, že nic měnit nechtějí, a ANO vůbec neodpovědělo,“ napsal.

Desítky poslaneckých přihlášek 

Pokud Sněmovna trvání legislativní nouze potvrdí, čeká ji také rozhodování o tom, zda vládní penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje rovněž šest desítek poslaneckých přihlášek. Poslanci by ale měli hlasovat také o návrhu SPD na zrušení již vyhlášené legislativní nouze.

Do diskuse o samotné předloze je v systému pro všechny fáze jejího projednávání celkem přes 150 přihlášek.