Schválení programu předcházela zhruba sedmihodinová debata, v níž s obsáhlými projevy vystoupili lídři obou opozičních hnutí, Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO). Bývalý premiér Babiš hovořil přes tři hodiny, šéf SPD na rozdíl od úterního sedmihodinového vystoupení pouze dvě a čtvrt hodiny. Netajil se tím, že je jeho cílem zabránit přijetí vládního návrhu.

Stejnou ambici měl i Babiš, který podobně jako Okamura kritizoval kroky současného koaličního kabinetu.

Mimořádná schůze Sněmovny k návrhu na omezení mimořádné červnové valorizace důchodů, 28. února 2023, Praha
Spor kvůli důchodům: Ostuda vlády, řekla Schillerová. Zazněla i slova o okrádání

Babiš se ve své řeči vracel k plánovaným projektům svého kabinetu. Vytkl současné koalici mimo jiné odklad stavebního zákona nebo nedostatečnou potravinovou soběstačnost země. „Já jsem tady prosadil dva zákony - EET a zahrádkářský zákon,“ uvedl mimo jiné i s poukazem na aktuální ceny zeleniny.

Opětovně vyzval premiéra Petra Fialu, aby vláda důchodovou novelu stáhla. „Tak to zastavte a zkuste se s námi normálně bavit,“ vyzval Babiš koalici. Vyjádřil naději, že se podaří přesvědčit nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby zákon o nižší valorizaci důchodů vetoval. „Já vás nebudu dál terorizovat,“ uvedl Babiš v závěru vystoupení.

Ve stavu legislativní nouze 

Sněmovna o novele jedná od úterních 10:00, poslanci se tak ke schválení programu dostali po zhruba 37 hodinách od začátku schůze. Dolní komora teprve odpoledne hlasy koalice rozhodla o tom, že vládní předlohu bude projednávat ve stavu legislativní nouze. Rozhodla o tom přesto, že k tomu chtělo vystoupit ještě 66 opozičních poslanců včetně jejich lídrů. Zástupci koalice argumentovali tím, že zástupci opozice měli příležitost vystoupit během dvou desítek hodin jednání od úterního zahájení schůze.

Opozice se chce i kvůli tomu obrátit na Ústavní soud, napadnout se chystá i samotnou novelu.

Mimořádná schůze Sněmovny k návrhu na omezení mimořádné červnové valorizace důchodů, 28. února 2023, Praha. Zleva ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a poslanec Tomio Okamura
Debata o mimořádné valorizaci důchodů: Okamura ve Sněmovně mluvil sedm hodin

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.