Z údajů společnosti Wormelen Group vyplývá, že během jednoho nákupu vánočních dárků nechá zákazník v kamenné prodejně v průměru kolem 800 korun, což je o 100 procent více, než kolik by zde utratil během roku. Na e-shopu dosahuje průměrný vánoční nákup dokonce 1500 korun.

Podíl vánočních tržeb k celkovým tržbám Čechů by se mohl podle očekávání pohybovat okolo 48 procent, zatímco podíl tržeb z online nákupů by se mohl zvýšit až na 10 procent.

„České domácnosti jsou i letos díky příznivé ekonomické situaci ochotny více utrácet. Rodiče svým dětem více dopřávají, takže dárky pro děti nezřídka spolknou polovinu až třičtvrtiny rozpočtu na vánoční dárky pro celou rodinu. Děti stále častěji vyžadují interaktivní hračky, které disponují mnoha funkcemi, a jsou tak logicky finančně nákladnější,“ vysvětluje očekávaný nárůst tržeb před Vánoci Jana Krčková, marketingová ředitelka Wormelen Group.

Nejvíc frčí interaktivní hračky

Trend interaktivních hraček se již také promítl do nabídky plyšáků a panenek pro nejmenší, které mají celou řadu zábavných i edukativních funkcí. Zároveň zůstávají u rodičů oblíbené také jednoduché hračky jako stavebnice nebo kostky, které rozvíjejí dětské dovednosti a zejména podporují jejich jemnou motoriku.

Na základě dlouhodobých statistik skupiny Wormelen Group lze usuzovat, že letošní výdělky z předvánočního prodeje dosáhnou meziročního navýšení zhruba o sto milionů. V mnoha domácnostech začíná výběr dárků pod stromeček už od konce září, kdy se rodiče vydají s dětmi do kamenné prodejny a pozorují, o jaké hračky mají zájem.

Zákazníci ale za hračkami míří stále častěji na internet. Zejména za těmi interaktivními, které budou v kurzu i před letošními Vánocemi. Jedním z jejich nejpovedenějších zástupců je robot ROB-B2.

„Tuto edukativní hračku si zamiluje snad každé školou povinné dítko. Vedle svých 15 zábavných funkcí dokáže robot i reagovat na lidský hlas a vyprávět o vesmíru. Dalším hitem Vánoc bude letos figurka jednorožce (unicorn), který se bude objevovat v nejrůznějších podobách zejména u hraček pro dívky,“ přibližuje letošní předvánoční hity Jana Krčková.

Hlavně mladší děti ocení roztomilé plyšové jednorožce Luna a Mila, kteří oplývají několika funkcemi od pohybu po zvukové projevy. Stálicemi mezi hračkami jsou samozřejmě panenky, stavebnice a kreativní hračky jako například Slime, souprava pro výrobu kouzelného slizu, která pobaví dívky i chlapce.