Pro mnoho lidí, kteří trpí celiakií, je bezlepková dieta nezbytností. Dnes ji volí stále častěji i ti, kteří chtějí kvůli vyznávání zdravého životní stylu trochu odlehčit svému jídelníčku.

"Objem výroby vánočního cukroví nám meziročně narůstá. Lidé se na něj hodně ptají, mají o něj zájem," říká Jiří Liška z Bezlepkové pekárny Liška na Klatovsku. Za půlkilový balíček se sedmi druhy bezlepkového vánočního cukroví u něj zákazníci zaplatí zákazníci 519 korun, čtvrtkilový vyjde na 285 korun.

Cukroví z lineckého těsta
Drahé a veselé. Za vánoční cukroví si Češi připlatí, výhodnější je upéct ho doma

"Kromě bezlepkové mouky v něm jsou v podstatě stejné ingredience, které se běžně používají pro výrobu klasického vánočního cukroví," dodává Liška.

Bezlepkové i klasické 

Bezlepkovou variantu vánočního cukroví, ale i to klasické, nabízí dále například plzeňský obchod U Lidušky. "Bezlepkářů je v této době hodně a počet lidí, kteří omezují lepek, narůstá. Náklady na bezlepkové pečení jsou samozřejmě vyšší. Všechny bezlepkové mouky vyjdou totiž podstatně dráž, nežli ty s lepkem," sdělila prodavačka z obchodu U Lidušky v Plzni na Roudné.

Práce na plantážích jsou v plném proudu.
Sklizeň stromků začala. Majitelé plantáží kvůli zlodějům posílili hlídky

Za 450 gramový balíček s devíti druhy vánočního cukroví zde zákazníci zaplatí 590 korun. Na objednávku prodává obchod i klasické vánoční cukroví. 400 gramů vychází na 340 korun.