V supermarketech už před několika týdny přibyly regály s adventními kalendáři a figurkami Mikulášů. Ve většině z nich v tomto týdnu evidují víc zákazníků. „V současnosti nejvíce nakupují suroviny na pečení vánočního cukroví,“ uvedl mluvčí obchodního řetězce Tesco Václav Koukolíček.

Vánoční trhy na Zelném trhu a Moravském náměstí v Brně
Vánoční trhy v Brně? Zloději zkouší vydělat na kelímcích

Jana Chmelová z břeclavského knihkupectví si myslí, že letošní Vánoce budou ve znamení českých humoristických románů. „Nejvíc se u nás kupuje nová kniha Nejlepší víkend od Patrika Hartla či Veselí od Radky Třeštíkové,“ řekla Chmelová.

Podle odborníků můžou letos pod stromečkem potěšit i jinak nepopulární ponožky. „Zajímavé designové ponožky dokážou skvěle doplnit oděv,“ vysvětlila designerka Iva Neumanová.

Čím dál větší útraty

Dárky už má letos nakoupené třeba Barbora Radičová. „Nesnáším předvánoční shon a tlačenice, proto je kupuji s několikatýdenním předstihem,“ svěřila se.

Ekonom Roman Kolář si myslí, že jsou Jihomoravané ochotní za dárky utratit čím dál víc peněz. „Roste ekonomika a kupní síla,“ zmínil Kolář.

Podle něj ale lidé neumí hospodařit s penězi. „Proto si berou půjčky na dárky. Jejich logika je taková, že na Vánoce budou šťastní a po zbytek roku o soli a chlebu,“ dodal ekonom.

Mnoho lidí si láme hlavu nad tím, co vybrat pro mazlíčky. Řešení nabízí prodavačka z břeclavského zverimexu Zuzana Heklová. „Máme přetahovadlo, které testovali i na tygrech,“ poradila.

Vánoční dárky. Ilustrační foto.
Jedenáct tisíc za Vánoce. Mezi Čechy vede kosmetika, oblečení nebo alkohol


RADKA KONEČNÁ