Včelám nicméně ubývá potrava i na zemědělské půdě. Kupříkladu pícniny zemědělci kvůli optimálnímu složení výživných látek sklízejí ještě dříve než stačí rozkvést. „Takže je nám potom víceméně k ničemu, jestli je na poli jetel nebo vojtěška,“ posteskl si Švamberk.

Z pohledu včelaře navíc podle něj včelám chybí také plevelné rostliny. Ty však z polí zmizely kvůli použití herbicidů. „Všude ale až k příkopu roste kompletně pšenice nebo ječmen,“ konstatoval.

V minulých letech bylo sucho znát například při pohledu na vyschlé koryto řeky Labe u Ústí nad Labem
Nejsušší jaro za poslední roky. Šetřete vodou a méně sekejte, prosí odborníci

Včelí dělnice proto musí obvykle vzít zavděk řepkou, z jejíchž žlutých polí nyní pochází téměř 70 procent českého medu. Podle Milana Špačka z firmy Medokomerc ale v posledních letech výnos medu z řepky ubývá, protože zemědělci kvůli větším ziskům sejí odrůdy, jež pro tvorbu medu nejsou tak vhodné. „Mnoho z pěstovaných hybridů řepky tak tvoří příliš málo nektaru, což negativně ovlivňuje včelí produkci,“ tvrdí Špaček.

Nedostatek vláhy

Včelař Švamberk ovšem namítá, že hlavním faktorem menšího výnosu medu bývá nedostatek vláhy v půdě. „Některé odrůdy jsou na něj citlivější a produkují nektar, jen když je půda dostatečně vlhká,“ konstatoval. Pokud zaprší, produkce medu i z takové odrůdy podle něj naráz rychle stoupne. Kromě řepky jsou pro jarní snůšky včel dále vhodné ovocné stromy a jírovec a také trnky, pampelišky či hloh.

Špaček i Švamberk se ale shodují na názoru, že letošní sezona pro včely začala dobře. Včelstva v zimě nezasáhly žádné významné úhyny kvůli bakteriálním či virovým chorobám, včelaři je navíc dostatečně chrání před včelími roztoči. „Z tohoto pohledu lze říci, že česká včelstva jsou v dobré zdravotní kondici a jsou připravena na kvalitní snůšku českého medu,“ pochvaluje si Špaček.

Čmelák. Ilustrační foto
Kvůli oteplování mizí větší druhy včel. Nejohroženější jsou čmeláci, říká studie

Pro opačný případ nemusí chodit daleko. Před dvěma lety totiž podle něj zahynula více než polovina včelstev, loni byl jejich úbytek zhruba třicetiprocentní. Velký podíl na tehdejším úhynu měl virus přenášený včelím roztočem.

Na tom, jaká bude letošní sezona, se podepíše zejména počasí v nejbližších dnech. Včelaři věří, že bude příznivé. Včelám přitom sezona začíná právě v těchto dnech, kdy již ve středních polohách začala kvést řepka.