„Je to náročnější, ale nedá se nic dělat. Pracujeme od sedmi do čtyř. Děláme si přestávky a jdeme na chvíli do stínu. Vypijeme tak dva, tři litry za směnu," popisoval Vladimír Jenčiňák z party, která pracuje na opravě Vladislavovy ulice v Rakovníku. Chlapi jsou na práci venku už zvyklí. Ještě hůře se jim dělá například někde venku v prostoru, kde se nové domy teprve postaví. „Tam opravdu není úniku, není se kde schovat," dodal Jenčiňák.

V extrémně vysokých teplotách pracují také tesaři a pokrývači. Na střeše bylo i čtyřicet osm stupňů. „Začínáme pracovat už od pěti hodin, končíme ve dvanáct. Hodně pijeme vychlazené nápoje. Nějak to musíme vydržet," zkonstatoval Jan Holopírek.

Noční směny mají například i traktoristé v Zem Investu Mutějovice při ošetřování chmele. Jezdí od jednadvacáté hodiny do sedmé hodiny ranní. „Stříkat chmel se v tomhle vedru nedá. Než by látka dopadla na rostlinu, vypařila by se a sedět v traktoru v tomhle vedru není také nic příjemného," vysvětlil důvod chmelař Jan Soukup.

Ten měří teplotu třikrát denně a zapisuje si počasí už téměř třicet let. „Ve stínu jsem během veder zatím ani jednou nenaměřil teplotu přes třicet. Nejvíce osmadvacet, devětadvacet stupňů. Na slunci už bylo třicet osm," řekl Soukup.

Nejvíce jde na odbyt ledová tříšť

Z horkého počasí mohou mít ale radost zmrzlináři. Oproti minulému týdnu se její prodej zvedl o padesát procent. „Nejvíce jde na odbyt ledová tříšť. Nejvíce nakupují děti. Přihrnou se sem odpoledne, hned jak jim skončí škola. Přicházejí také rodiče s dětmi," uvedla Petronela Weberová při prodeji zmrzliny v Nádražní ulici, s tím, že sama má nejraději jahodovou.

S oteplením lidé také více navštěvují drogerii. Co si nejvíce odnášejí, vyjmenovali prodavačky z drogerie v Nádražní ulici: „Kupují opalovací krémy, prostředky po opalování, repelenty pro lidi i zvířata. Zvedl se i zájem o pastičky na mravence, repelenty proti komárům a mouchám. Ty se prodávají celé jaro, ale právě teplé počasí prodej ještě zvedl."

Že by ale lidé díky osvětě za poslední roky více nakupovali opalovací krémy, a tak se více chránili, se říci nedá. Ochranné prostředky proti slunci nejvíce kupují ženy, matky i babičky. Ty si přicházejí pro radu co koupit, když třeba mají hlídat vnoučata.

Více lidé nakupují také nápoje, ale jen v obchodech. Tržba za točené nápoje v restauracích ale nestoupla, proč, vysvětlil majitel několika restaurací v Rakovníku Martin Skála: „Lidé v tomhle vedru zůstávají raději doma. Přes den je prázdná hospoda. Přicházejí až tak v devět večer na pivo."

Jestli horké dny vylepšily prozatimní skore kempu v Jesenici se nedá říci. „Uškodily nám nejen vydatné deště, ale hlavně dlouhá zima a studené jaro. V jiných letech máme rekreanty už od začátku dubna. letos nikdo nepřijel ani v květnu a červnu. Těch pár horkých dní už to nezachrání. Každý čeká na prázdniny, kdy se tady také rozjede hlavní sezona," informoval Pavel Kyselka, vedoucí autokempu. O hlavní sezonu sem přijíždí už stálá klientela.

O prázdninách se také rozjede hlavní sezona u Velkého rybníka v Jesenici. To se tady otevře kiosek s občerstvením. Restauraci v jesenickém kempu otevřel v pátek.

Nudapláž se otevře v prázdninových měsících

Tropické dny se výrazně projevily na návštěvnosti bazénu v Rakovníku. Jaká je nyní návštěvnost řekl ředitel městského bazénu Pavel Kumpa: „Návštěvnost se pohybuje okolo osmi set lidí. Tržby jsou zhruba dvacet pět tisíc korun za den. Počítám to i s dopolední plaveckou školou. Takže lidí sem přichází asi šest set padesát. To nás samozřejmě těší a jsme na to připraveni."

V provozu je venkovní bazén, brouzdaliště, travnatá plocha. Nudapláž se otevře v prázdninových měsících. Sezona za celodenní vstupné začíná 29. června. Zatím se platí vstupné za hodinu, protože do dvou, tří hodin bazén využívá plavecká škola.

V bazénu vás čekají služby stejné jako v minulých letech. Navíc je trampolína pro děti. Na objednávku můžete využít finskou saunu. V provozu je také solární louka. Jediné, co si budete muset při návštěvě odpustit, jsou parní lázně pro muže i ženy. „Přes léto jsou lázně podrobeny generální prohlídce," vysvětlil Kumpa.

Nyní se lidé více koupou ve venkovním bazénu. Teplota vody se tu přiblížila té v krytém bazénu. Ve středu dosáhla šestadvaceti stupňů. Vyhřívaný bazén má šestadvacet celých, sedm desetin stupně Celsia. Teplotu venkovního nevyhřívaného bazénu udržují hlavně vysoké noční teploty.

Rekordní teploty tedy zatím vylepšily situaci. Ve studeném jaru byla i tady návštěvnost nižší. „V celkovém průměru vyjde možná slabší, ale ne o moc. Zatím si nemůžeme stěžovat. Třeba to vývoj počasí ještě zlepší." uzavřel Pavel Kumpa.

V tropických dnech vyteklo více vody z vodovodních kohoutků. „V oblastech, které provozují Středočeské vodárny Kladno v bývalém Rakovnickém okresu, se v posledních dnech navýšila spotřeba vody v průměru o 22% oproti běžné spotřebě," řekla tisková mluvčí vodáren Lenka Kozlová.