V Česku od začátku letošního roku potvrdila Státní veterinární správa (SVS) pět ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech, nešlo ale o produkční chovy nosnic na vejce. Letos na Velikonoce tak nehrozí nedostatek vajec jako v loňském roce, kdy SVS evidovala 23 ohnisek, přičemž největší úhyny zaznamenala v obci Brod nad Tichou na Tachovsku. Na začátku loňského roku tam proto nařídila utracení asi 750 tisíc nosnic, což bylo zhruba 15 procent všech nosnic v komerčních chovech.

Lépe je na tom letos oproti předchozímu roku také cena vajec. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) prodávali chovatelé loni v březnu jedno vejce za 3,69 koruny. Z posledních údajů Státního zemědělského intervenčního fondu vyplývá, že aktuálně je to 2,87 koruny za vejce velikosti M z klecového chovu, z halového chovu na podestýlce je to potom 3,18 koruny za jedno vejce.

Jaké počasí nás čeká o Velikonocích? Podívejte se:

Za pěkného počasí se s pomlázkou chodí lépe.
Velikonoce letos přijdou už na konci března: Jaké bude počasí při pomlázce

„Letos jsou vejce meziročně levnější z důvodu klidnější nákazové situace, žádný komerční chov nosnic produkující konzumní vejce nebyl likvidován. Také klesla cena krmných směsi a energií,“ vysvětluje Dlouhá.

Velké obchodní řetězce ale podle Dlouhé prodávají česká vejce pod cenou. „Pokud obchody prodávají v akcích vejce pod 2,90 koruny za kus, což se aktuálně v akčních letácích objevuje, sahají si řetězce zřejmě z marketingových důvodu do svých marží. Většina chovatelů je na nule či v mírném zisku,“ tvrdí Dlouhá.

Česká vejce s bílou skořápkou

Z tiskové zprávy ČMDU a Agrární komory ČR, kterou má ČTK k dispozici, také vyplývá, že řetězce tlačí na české chovatele kvůli levnému dovozu vajec ze zahraničí. „Tyto zahraniční giganty, které ovládají 90 procent tuzemského maloobchodního trhu, nutí naše drůbežáře kvůli svým slevovým akcím do ad hoc levnějších dodávek a hrozí jim přechodem k jinému levnějšímu dodavateli z jiné evropské země,“ uvádí Dlouhá.

I přesto by se mohlo letos prodat více českých vajec než v předchozích letech. Čeští drůbežáři totiž začínají chovat nové užitkové hybridy slepic, které snáší vejce s bílou skořápkou. Po takových vejcích je v době Velikonoc největší poptávka, dosud ale pocházela bílá vejce především ze zahraničí. Nová plemena začínají drůbežáři chovat až v posledních měsících, a to kvůli nařízení, které od roku 2027 zakazuje klecový chov. Užitkové hybridy s bílými vejci jsou vhodnější do chovu ve voliérách či jiných alternativách ke klecovému chovu.

Otevírací doba obchodů o Velikonocích:

Nákupy o Velikonocích? Zatímco v pátek si bez obav nakoupíte, v pondělí zůstanou dveře marketů uzavřené. Znovu se otevřou v úterý
Otevírací doba o Velikonocích: Kdy budou obchody zavřené, kam vyrazit o svátcích

Dlouhá odhaduje, že v obchodních regálech je v současnosti asi 40 procent zahraničních vajec. Vychází ze soběstačnosti Česka v produkci vajec, která se od roku 2012 dle ČSÚ pohybuje okolo 80 procent. V roce 2022 to bylo 86,2 procenta.

Významným dodavatelem je podle tiskové zprávy především Polsko, odkud bylo do Česka dovezeno podle celních statistik jen v únoru letošního roku 13 milionů kusů vajec. Loni se do ČR dovezlo celkem 361 milionů vajec, přitom z Polska byla více než polovina.