Nejlevnější vejce stála podle analýzy 1,5 koruny, lokálně mohla být i levnější. Průměrná sleva byla letos 35 procent. Obyčejná vejce nabízená bez slevy meziročně zlevnila na 2,08 koruny. Vejce od nosnic z halových chovů, volných výběhů a z ekologického zemědělství stojí podle firmy v průměru 5,53 koruny za jedno. Česká vejce v letácích stojí stejně jako dovozová.

Nejběžnější jsou slepičí vejce velikosti M. Nezlevněná by vyšla v průměru na 4,27 Kč, po slevě jsou v průměru za 3,12 koruny. Ostatní velikosti se v letácích objevují jen ojediněle.

Kromě čerstvých slepičích vajec řetězce do předvelikonočních akcí zařadily i vejce křepelčí a barvená vejce uvařená natvrdo. Křepelčí vajíčka vyjdou v akci průměrně na 2,74 Kč za kus, vejce natvrdo pak na pětikorunu. Před Velikonoci jsou obzvláště žádaná také bílá vejce. Ta v letácích vycházejí v průměru po třech korunách za kus.

Nebývale pestrá nabídka

„Na speciální vejce, jako jsou křepelčí, čistě bílá nebo už obarvená, nebývají tak výrazné slevy a obchody je často zahrnují do letáků i nezlevněná,“ poukazuje na zajímavý fakt ředitel České distribuční Petr Sikora. „Z celkové nabídky vajec je bez slevy 28 procent. Řetězce je v letácích uvádějí hlavně proto, aby ukázaly šíři sortimentu. A letos je nabídka opravdu nebývale pestrá,“ dodává.

Pořídit můžete třeba i tradiční umělecky zpracované kraslice. „Jsem rád, že řetězce pochopily, že letáky nemusí být jen o slevách, ale že prostřednictvím nich mohou zákazníkům předávat důležité informace a budovat si s nimi vztah," uzavírá Sikora.

Nejdražší byla vejce v roce 2012, kdy nastala "vaječná krize". Cena vajec tehdy v prvních měsících roku stoupla k šesti korunám za jedno.