Současný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slibuje, že do konce příštího roku připraví komplexní návrh, který odpoví na klíčové otázky. Například na to, proč je v ČR povinná doba pojištění skoro nejdelší v EU, tedy 35 let. Na důchod kvůli tomu nedosáhne sedm tisíc lidí ročně.

Má se zvýšit věková hranice odchodu do důchodu nad 65 let?Má se zvýšit věková hranice odchodu do důchodu nad 65 let?Zdroj: DeníkKaždý odpovědný kabinet musí řešit i skutečnost, že zatímco dnes činí podíl penzijních výdajů devět procent HDP, v roce 2060 to bude 14,5 procenta.

Všichni odborníci zdůrazňují, že je nutné zvýšit věkovou hranici odchodu do důchodu nad 65 let a zároveň ji provázat se změnou preventivního zdravotnictví, aby se prodloužil věk dožití ve zdraví. Kromě toho musí financování důchodového systému spoléhat na více zdrojů, především jde o třetí pilíř soukromého připojištění.

Má se zvýšit věková hranice odchodu do důchodu nad 65 let?
ANKETA: Má se zvýšit věková hranice odchodu do důchodu nad 65 let?

Ekonom Miroslav Zámečník k tomu v ČT podotkl: „Dobře to opsat a nezprznit,“ čímž měl na mysli osvědčený švédský model. Je totiž neudržitelné, aby se nadále hradilo 77 procent důchodů z pojistného, když v EU je to 53 procent, jak připomíná ekonomka Danuše Nerudová.