Občanští demokraté se s lidovci shodují v tom, že současným stavem je zmatek. Lidé nevědí, ve které svátky jsou obchody zavřené, a ve svátcích, kdy zavřené být nemusejí, obchodníkům zbytečně klesají tržby.

„Jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusí být na prvním místě. A za takové dny považujeme státní svátky,“ shrnul lidovecký postoj místopředseda strany Jiří Mihola. KDU-ČSL argumentuje také tím, že by rozšíření zákazu prodeje umožnilo rodinám trávit čas pohromadě. Podle Mariana Jurečky navíc průzkumy ukazují, že Češi nepovažují zavřené obchody za problém.

Takto zelo prázdnotou parkoviště na konci loňského roku, 28. října, u OC Avion v Ostravě.
Otevřít, nebo ne? To řeší před svátky nejen hospodští

ODS naopak navrhuje zákaz prodeje ve svátky zrušit, podle nich je chaotický a lidé nevědí, kdy bude mít který obchod zavřeno. Její návrh však v lednu zejména kvůli postoji hnutí ANO neprošel. Babišova strana přitom původně omezení prodejní doby kritizovala, její koaliční partneři jej proto v minulé vládě prosadili s pomocí komunistů.

Obchody nyní musí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno jen dopoledne. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Novoroční ohňostroj 2015 v Praze.
Kdy bude v roce 2018 volno: velký přehled státních svátků a prázdnin