Google ve většině případů požádá o povolení používat informace o vaší poloze. Například aplikace Mapy Google vám připomene, abyste jí dali přístup k poloze, pokud jí chcete používat k navigování. Pokud souhlasíte, může navíc zaznamenávat vaši polohu v průběhu času a zobrazit ji na „časové ose.

Ukládání vaší pozice minutu za minutou však sebou nese rizika týkající se soukromí. Jsou situace, kdy nechcete, aby existovaly nějaké stopy, že jste byli v daném okamžiku na určitém místě. Společnost proto nabízí možnost pauzy pro ukládání polohy a na stránce podpory uvádí: „Historii polohy můžete kdykoli vypnout. Pokud je Historie polohy vypnutá, místa, kde se právě nacházíte, nejsou uložena.“

Jak zjistili reportéři agentury AP, není to však pravda. Dokonce i při pozastavení „historie polohy“ některé aplikace od Googlu automaticky ukládají data o aktuální poloze s časovým razítkem bez svolení uživatele. Google například ukládá polohu místa, když otevřete mapovou aplikaci.

Automatické aktualizace počasí na telefonech s Androidem také zhruba ukládají, kde právě jste. Stejně tak stačí vyhledat něco v aplikaci Googlu a přestože to není nijak spojeno s polohou, do vašeho účtu od Googlu se uloží i s přesnou zeměpisnou délkou a šířkou.

Ukládání údajů o poloze v rozporu s preferencí uživatele bylo špatné, řekl Jonathan Mayer, počítačový vědec z univerzity v Princetonu. „Pokud povolíte uživatelům vypnout něco, co se nazývá „historie polohy“, všechna místa, kde se používá historie polohy, by měla být vypnuta," řekl Mayer agentuře AP. „To se zdá být docela jednoduché,“ dodal.

Google se však brání s tím, že s uživateli jedná fér. „Existuje celá řada různých způsobů, jak může Google používat lokalitu pro zlepšení uživatelského komfortu uživatelů, včetně: Historie polohy, Aktivity na webu a aplikacích a prostřednictvím služeb určování polohy na úrovni zařízení,“ uvedl mluvčí společnosti Google ve vyjádření k AP. „Poskytujeme jasné popisy těchto nástrojů a robustní ovládací prvky, aby je lidé mohli zapínat nebo vypínat a kdykoli smazat svou historii,“ dodal.

Kritici nicméně tvrdí, že Google trvá na sledování umístění svých uživatelů, protože s jeho pomocí může zvyšovat své příjmy z reklamy. Objevený problém s narušením soukromí se přitom týká přibližně dvou miliard uživatelů zařízení, které běží na operačním systému Android od Googlu a stovek milionů uživatelů iPhonů, kteří se spoléhají na Google při navigování a vyhledávání na internetu.