Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje v příštím roce rozdělit obcím dotace v rekordní výši 3,2 miliardy korun. Je to o dvě miliardy korun více než letos.

ŘADA NOVÝCH DOTACÍ

„Nabídka dotačních titulů je velmi pestrá,“ pochvaluje si ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Novinkou bude, že o některé z dotací si kromě obcí budou moci zažádat i města. Šanci nově dostanou i ta s více než 10 tisíci obyvatel, ovšem s výjimkou měst statutárních. Například na místní komunikace obcí s počtem obyvatel mezi 3000 a 10 tisíci rozpočet počítá s částkou 150 milionů korun na sportoviště a 200 milionů korun na místní komunikace.

Pro dotace na zateplení už nemusíte na úřad. Nově bude stačit pár kliknutí myší

Obdobnou částku na místní komunikace mohou získat také větší města. Další oblastí, do níž bude stát směřovat skoro 400 milionů korun, je revitalizace brownfieldů v obcích na venkově pro jiné účely než na podnikání a bydlení.

„Typicky jde o bývalé zemědělské usedlosti nebo rozpadlé školy,“ uvedla ministryně Klára Dostálová. „Kolikrát vidíme, že obec hyzdí památkově chráněný objekt, ale nemá zdroje, aby ho předělala,“ vysvětlila ministryně.

Pro obce je sice obvykle jednodušší stavět na zelené louce, ovšem z pohledu regionálního rozvoje není vysídlování center obcí zrovna žádoucí.

Advokát Jan Šťovíček.
Dotace pro mrtvé duše? Policie prověřuje Autoklub ČR

Podmínkou pro získání dotace na revitalizaci brownfieldů je, aby pozemek patřil obci a stavba poté sloužila jejím obyvatelům. Může zde vzniknout škola, knihovna, klubovna, sportoviště nebo kulturní dům. V tomto případě ale musí být jeho komerční využití omezeno nanejvýš na pětinu jeho kapacity.

Variantou může být i zbourání stavby a využití pozemku jiným způsobem – třeba pro bezplatné parkování místních obyvatel. Dotace na jeden projekt může dosáhnout nanejvýš 30 milionů korun.

PENÍZE NA SLUŽBY PRO VENKOV

Pokračovat bude také program podpory dostupnosti služeb. Vylidňujícím se obcím má pomoci se zajištěním služeb základní lékařské péče a obchodní obslužnosti.

Na rekonstrukci či stavbu budovy, která bude sloužit jako obchod, pošta či středisko zdravotní péče, může obec s méně než tisícovkou obyvatel požádat až o pětimilionovou dotaci ve výši do 70 procent nákladů.

„Pokračujeme v našem úsilí, které má zvyšovat kvalitu života obyvatel žijících na venkově,“ dodala ministryně Dostálová.

Ilustrační foto.
Ministerstvo přidá peníze do Dešťovky. K čerpání dotací vyzývá i města