Původně veterináři kontrolovali pouze vejce z Belgie a Holandska. Mimořádné opatření SVS souvisí s tím, že se vejce s fipronilem objevila také v Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Fipronil je pesticid, který se v chovech hospodářských zvířat nesmí používat. Všichni však zákaz nerespektují – fipronil je totiž velmi účinný. Vyšetřování zatím odhalilo, že je za jed ve vejcích zodpovědná nizozemská společnost ChickFriend, která nabízí hubení hmyzu jako službu. Ta sice pro čištění drůbežáren používala povolený přírodní dezinfekční prostředek DEGA-16, jenže do něj vědomě přidávala fipronil. Majitelé ChickFriend byli loni v srpnu zatčeni. Druhou společností zodpovědnou za nelegální distribuci této látky, byla belgická společnost Vision. V jejích skladech vyšetřovatelé našli kolem šesti tun fipronilu. Firma pesticid dovezla z Rumunska.

ANI KDYŽ SNÍTE 17 VAJEC, NEOTRÁVÍTE SE

Na otravu pesticidy umírá podle profesora toxikologie z Jihočeské univerzity Jiřího Patočky přes 300 tisíc lidí ročně. Podíl fipronilu na těchto úmrtích je však zanedbatelný. V Evropské unii navíc velmi dobře fungují kontrolní mechanismy a evropský systém rychlého varování RASFF. Není proto důvod propadat panice.

Za jakých okolností může fipronil ohrozit zdraví člověka?

Fipronil je silně jedovatý pro hmyz. Ale pro savce, tedy i pro člověka, je jeho toxicita výrazně nižší. I to největší množství fipronilu, které zatím bylo nalezeno, nepřesáhlo jeden miligram v kilogramu vajec. A to je množství jedu, které neusmrtí ani potkana, který váží 200 gramů. Je tedy zřejmé, že tento pesticid nemůže vážně ohrozit dospělého člověka ani tehdy, kdyby najednou snědl kilo kontaminovaných vajec. A kilogram - to je zhruba sedmnáct vajec. Zkuste je sníst najednou! Jiná situace by mohla nastat při dlouhodobé konzumaci vajec či jiných potravin s obsahem fipronilu. Ale takové případy nejsou známy.

Co by se stalo, kdyby člověk pozřel větší dávku?     

Byl by podrážděný, neklidný, zvracel by a trpěl závratěmi. Z laboratorních experimentů na zvířatech lze usuzovat, že fipronil může poškozovat játra a ledviny nebo narušovat produkci hormonů štítné žlázy. Největší nebezpečí ale spočívá v jeho neurotoxických účincích. Při dlouhodobé konzumaci i malých dávek tohoto jedu hrozí poškození centrálního nervového systému a dopaminerních neuronů v některých oblastech mozku. Podobně, jako je tomu u Parkinsonovy nemoci.

Jak vysoká dávka fipronilu by mohla být pro člověka smrtelná?

K dnešnímu dni bylo publikováno pouze devět případů otrav fipronilem u lidí, z toto sedm na Srí Lance. Všichni otrávení se pokoušeli spáchat sebevraždu a pozřeli fipronil v gramových množstvích. U všech se příznaky otravy objevily do několika hodin. Léčba byla jen podpůrná. Lékaři mírnili křeče pacientů podáváním diazepamu. Všichni otravu přežili.

V chovatelských potřebách se prodává Frontline na hubení parazitů, který fipronil obsahuje. Jsou podobné přípravky bezpečné?

Pokud lidé dodržují pokyny pro práci s těmito prostředky, jsou bezpečné jak pro domácí mazlíčky, tak pro jejich chovatele.