Horké léto mají letos veterináři. Po jarních obavách z kuřecího masa je na sklonku prázdnin trápí vejce. Výskyt salmonelózy prokázalo vyšetření chovu drůbeže v Pohořelicích. Utraceno bude muset být 65 tisíc kusů. Vajíčka od nosnic prodává společnost Lidl. Nyní je stahuje z prodeje.

Veterináři mají letos vůbec napilno. Jen pár dní poté, co v dubnu zrušili ochranná opatření kolem ptačí chřipky, která propukla počátkem roku, následovala další aféra. Šlo o brazilské drůbeží maso nakažené salmonelózou. V květnu proto stáhli z trhu některé masné výrobky.

Obecně jsou ale potraviny živočišného původu na českém trhu zdravotně nezávadné. „V současné době není vysloveně nějaká skupina potravin, kde bychom zjišťovali výrazné odchylky od toho, co má být,“ řekl Deníku ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Když se někde zjistí salmonela, tak to není systémový problém,“ konstatoval.

(Ne)bezpečné potraviny

Další kauza týkající se drůbeže otřásá Evropou, Česka se zatím nedotkla. Jde o vejce z Nizozemska a Belgie obsahující jedovatou látku fipronil. Do Česka se sice v daném období žádná vejce ze zmíněných zemí nedovezla, veterináři přesto preventivně nechali vyšetřit  236 vzorků dovezených vajec i masa. „Vyšetřeno již bylo 126 z nich a všechny jsou negativní,“ uvedl Semerád. Firmy je mohou prodávat až poté, co se prokáže, že jsou v pořádku. Výsledky musí uchovávat kvůli kontrole.

ČESKÁ VEJCE BEZ CHYB

Veterináři kontrolují kvůli holandské aféře také výrobky českých výrobců – aktuálně jde o osm vzorků. Vyšetření u šesti z nich již potvrdila, že vejce byla v pořádku.

Celkově veterináři v prvním pololetí uskutečnili na pět tisícovek různých kontrol. V poslední době se již neprokázaly ani salmonely v drůbežím mase dovezeném z Brazílie. Definitivně ovšem příběh brazilského masa neskončil. V závodech, z nichž do Evropy odešlo nakažené maso, provedli audit odborníci z Evropské komise. Zjistili, že výrobci předpisy nesplňují. „Nebylo to prosté selhání dozoru, ale obrovská kauza, která má kriminální pozadí,“ uvedl Semerád. Do korupce se zapojili kromě zpracovatelů masa i veterináři a politici.

Čeští veterináři proto kontrolovali také hovězí maso, které na náš trh přišlo z Brazílie. Na rozdíl od drůbežího bylo kvalitní.

POKUTY ZA PODVODY

Státní veterinární správa kromě dozoru nad zdravím zvířat a podmínek, za kterých jsou chovány, chrání spotřebitele před klamáním. Výrobcům může ukládat vysoké pokuty. Právě tento týden Nejvyšší správní soud ukončil čtyři roky trvající správní řízení kvůli prodeji koňského masa z Irska označeného jako hovězí.

Veterináři za to společnosti Kovář plus uložili pokutu ve výši 2,28 milionu korun, kterou soud nyní potvrdil. „V případě zjištění obdobně závažných prohřešků nebudeme ani do budoucna váhat s uložením odpovídajících sankcí,“ dodal Semerád.