"Léčba spočívá v podávání antibiotik. Vzhledem k tomu, že Bulharsko je vyhledávanou turistickou destinací, je na místě občany na toto možné riziko upozornit, i když ohniska uvedené nákazy jsou pouze na třech hospodářstvích ve vnitrozemí, a ne v přímořské oblasti," uvedl Pejchal. Onemocnění se vyskytuje hlavně ve Středomoří a na Blízkém a Středním Východě.

Brucelóza je bakteriální onemocnění projevující se u zvířat zejména potraty, záněty varlat a nadvarlat a dalších částí pohlavních orgánů. Nakazit se mohou i jiná zvířata jako jsou psi, skot nebo velbloudi.

Velké množství bakterií je podle veterinářů vylučováno při potratu nebo předčasném porodu. "V případě zjištění výskytu brucelózy na hospodářství se postupuje radikální metodou a všechna vnímavá zvířata musí být utracena a zlikvidována," uzavřel mluvčí.

V Česku se nemoc nikdy nevyskytla, ani se sem letos žádná koza nebo ovce z Bulharska nepřivezla. Podobně je na tom většina zemí Evropské unie. Naposledy se choroba objevila před pěti lety u domácích ovcí a koz v Chorvatsku a v roce 2012 ve Francii u kamzíka horského.

Loni se v ČR na brucelózu vyšetřilo více než 23.500 ovcí a koz a přes 96.000 kusů skotu, nemoc se nenašla.