I když svítí slunce a teploty stoupají, prakticky neustále fouká silný vítr převážně západních směrů.

Odborníci ale odmítají, že by letošní větrný rok měly na svědomí klimatické změny vyvolané globálním oteplováním. Podle Davida Hansliana z ústavu fyziky atmosféry Akademie věd souvisí současné větrné počasí s velkým rozdílem v mohutnosti tlakové níže nad severním Atlantikem a naopak výše nad Azorami. "To je ale jev, který se běžně vyskytoval i v historii," řekl Hanslian. Jestli se v budoucnu v Česku výrazně změní celkové povětrnostní podmínky a sílu větru, na to je podle Hansliana zatím obtížné odpovědět.

Provozovatelé větrných elektráren jsou ale přesvědčeni, že i kdyby ve zbytku roku už zdaleka tolik nefoukalo, takzvaná průměrná větrnost na území republiky dokazuje smysl výroby elektřiny z větru.

"Česko dnes v evropském srovnání vychází jako nadprůměrně větrná země," řekl provozovatel větrné elektrárny v Nové Vsi v Krušných horách Jiří Červinka. Výroba v jeho elektrárně vzrostla podle něj meziročně o více než 40 procent.

"Od začátku roku stoupla takzvaná míra větrnosti o 30 až 40 procent. Stejně se dá procentuálně vyjádřit i nárůst naší výroby," řekl David Jozefy, jehož firma provozuje větrné elektrárny v Pavlově na Jihlavsku. "Kdyby nic jiného, je to jasná odpověď všem skeptikům, kteří tvrdili, že stavět větrné elektrárny v zemi, jako je Česko, nemá smysl," uvedl.