Sociologové oslovili na 700 respondentů, dotazník se zaměřoval na dvě témata: uhelné elektrárny a OZE. Průzkum ukázal, že podle většiny lidí mohou obnovitelné zdroje pomoci například zlepšit kvalitu ovzduší a snížit závislost na velkých energetických korporacích.

Více než 80 procent lidí si přeje, aby stát podporoval energetickou soběstačnost domácností. Podle 58 procent dotázaných vlastní energetická soběstačnost snižuje závislost na velkých energetických firmách. Polovina lidí se také domnívá, že díky tomu budou mít dlouhodobě stabilní cenu energie.

Průzkum se ptal rovněž na nahrazení elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách a oslovení mohli vybírat z více odpovědí současně. Až 70 procent lidí by je v energetickém mixu nahradilo obnovitelnými zdroji, 48 procent by zvolilo jadernou energetiku a 32 procent lidí zemní plyn.

Více než tři čtvrtiny lidí uvedly, že by se podepsaly pod petici za přechod jejich města či obce na obnovitelné zdroje. Podle Zdeňky Meisnerové z agentury Ipsos je téměř polovina oslovených ochotna se podílet na přechodu formou akcií nebo podílem v městské či obecní firmě.

Solární elektrárny

Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v Česku zvýšil z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Tehdejší rozvoj fotovoltaiky však vyvolává nejrůznější kontroverze. V průzkumu asi sedm procent dotázaných vidí ve větším používání OZE spíše bariéry, nejčastěji jde o vysokou cenu a korupci.

Nejvyšší kontrolní úřad v loni lednu upozornil, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.