Zdražování školních pomůcek a vybavení vnímá 87 procent rodičů žáků základních škol. Náklady spojené se školním rokem považuje podle průzkumu za vysoké 63 procent rodičů, což je o pět procentních bodů více než loni.

Do 1000 korun vyjde začátek školního roku pětinu rodičů. Nejčastěji však utratí za pomůcky a potřeby 1000 až 2000 korun (54 procent). Tři čtvrtiny rodičů tak letos hodlají vydat za školní vybavení na začátku roku do 2000 Kč, v meziročním srovnání jde o pokles pěti procentních bodů. Rodiče tedy budou letos za výbavu dětí více utrácet.

Částka, kterou rodiče za začátek školy zaplatí, je závislá např. na tom, zda může dítě použít pomůcky z předchozího roku. V průběhu roku sáhnou rodiče do peněženky pravděpodobně stejně jako v posledních letech nejčastěji pro dalších 1000 až 2000 korun.

Za školní výlety a školy v přírodě rodiny vydají nejčastěji 2000 až 4000 korun (32 procent). Pětina rodičů pak investuje do svých ratolestí od 4000 do 6000 Kč (21 procent). Dvě procenta rodičů již financovala školu v přírodě úvěrem.

Investice do kroužků

V průzkumu uvedlo 86 procent respondentů, že jejich dítě navštěvuje kroužek či má jinou mimoškolní aktivitu. Většina dětí navštěvuje více kroužků (63 procent). V případě, že dítě navštěvuje jen jeden kroužek, jsou rodiče podle průzkumu ochotni do něj investovat nejčastěji 1500 až 3000 korun za pololetí.

Pro 74 procent rodičů je důležité, aby jejich dítě nezaostávalo za ostatními dětmi ve vybavení mobilním telefonem, počítačem či tabletem. Je to o čtyři procentní body více než loni. Přesto si ale 18 procent rodičů nemůže finančně dovolit vybavení koupit, ačkoli by je potomkům rádo dopřálo. Jen necelá tři procenta rodičů kupují dítěti nejlepší možné přístroje. Pro 26 procent rodičů není důležité, jestli jejich potomek má stejně dobrý mobil či tablet jako jeho spolužáci. Zavedení školních uniforem by uvítalo 43 procent rodičů, tedy stejně jako loni.

Kvalitu českých škol rodiče hodnotí nejčastěji známkou tři (41 procent) a dva (40 procent). Jedničku by jim přidělilo šest procent respondentů, naopak pětku jen jeden rodič ze sta. Průměrná známka českých škol, kterou jim rodiče vystavili, je 2,55, loni to bylo 2,48.