Jedna zásilka váží 9,3 tuny a druhá 21,2 tuny. Zmrazená kuřecí prsíčka, na nichž je označení Seara, měla doputovat do různých stravovacích zařízení. Mezi nimi byla i vojenská jídelna. Právě tam kontroloři odebrali vzorky, díky kterým se na přítomnost nebezpečných bakterií přišlo.

Není to první problém s masem z Brazílie, na který veterináři narazili. V předchozích týdnech byla při laboratorním vyšetření zjištěna dvakrát přítomnost salmonel v masném polotovaru z kuřecího masa a v jednom případě nevyhovující poměr vody a bílkoviny v kuřecím mase.

SVZ provádí kontroly brazilských zásilek cíleně. V jihoamerické zemi totiž vypukl korupční skandál. V souvislosti s ním se objevilo podezření, že Brazílie dováží do zemí Evropské unie maso, které by mohlo být zdravotně závadné anebo falšované. Bakterie salmonely před časem odhalili v mase z Brazílie i slovenští veterináři.

Do konce dubna veterinární správa provedla okolo 90 kontrol, při kterých bylo zkontrolováno, pozastaveno a laboratorně vyšetřeno 180 šarží. Vloni bylo do Česka z Brazílie dovezeno 1163 tun drůbežího masa.

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobují ho bakterie rodu Salmonella, které se do těla dostávají ústy z potravy, nádobí, ale také z nemytých rukou. Pro zdravého silného jedince není onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi však mohou být starší lidé, nemocní či malé děti. Ti se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin v důsledku průjmů a zvracení.