Na podporu sportovní reprezentace půjde 690 milionů korun, což má být o 20 milionů korun víc než v loňském roce. Na talentované sportovce ve věku od šesti do 23 let vyčlenilo ministerstvo dalších 680 milionů korun. Částka je o 64 milionů větší než loni, uvedl úřad.

Větší podpora sportovní reprezentace má přispět k její častější účasti na mezinárodních soutěžích a zkvalitnění doprovodných týmů sportovců. "Chceme, aby i menší sporty, které mají velmi omezené sponzorské zdroje, mohly vyslat sportovce na svoje mistrovství světa či Evropy," vysvětlil ministr v demisi Robert Plaga (ANO).

Zároveň podle něj úřad naopak zohlednil, že se reprezentace některých oblíbených sportů nekvalifikovala na mistrovství světa, nebo že se šampionát koná v domácím prostředí. To se letos týká třeba fotbalu či florbalu.

Svazy, které pracují s talentovanou mládeží, dostanou finanční podporu ve stejné výši nebo vyšší než loni. Do budoucna by pak na podporu mladých nadaných sportovců mělo jít podle ministerstva ještě víc peněz.

Žádosti se posuzovaly podle kvality projektu, provázanosti sportovních aktivit, u sportovní reprezentace pak také třeba mezinárodních úspěchů, uvedl úřad. Každá žádost prošla dvoukolovým hodnocením, posuzovali ji jednak hodnotitelé, jednak odborná komise, v níž zasedal mimo jiné vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (za ANO).

Plaga již dříve řekl, že chce stabilizovat situaci po loňských problémech se sportovními dotacemi, kdy kvůli kauze jejich údajného zneužití ministerstvo vyplácení peněz na nějakou dobu zastavilo. Větší systémové změny ve financování sportu by se podle náměstka pro sport a mládež Karla Kováře mohly začít projednávat v dubnu.

Tento měsíc se podle úřadu vyhodnotí také další programy, které vyhlásil loni v prosinci. Nejdříve by mělo být jasno o podpoře významných sportovních akcí a sportu handicapovaných.

Rozdělí se také první část dotací programu Můj klub, a to přibližně 1000 sportovním klubům a tělovýchovným jednotám, uvedl úřad. Pro program je připravena částka 1,2 miliardy korun. Celkem se přihlásilo 4431 žadatelů, kteří by chtěli získat dohromady přibližně 2,2 miliardy korun.

Dřívější programy na podporu činnosti sportovních organizací, sportovních svazů a školního a univerzitního sportu nahradil v únoru nový program Organizace sportu 2018. Celkově předpokládá výzvy v devíti oblastech. Ministerstvo se v něm na konci dubna chystá rozdělit 1,75 miliardy korun, tedy obdobnou částku jako v roce 2017.