Proč vlastně jste proti zrušení takzvané karenční doby?
Karenční doba se zavedla před více než deseti lety po dlouhé debatě se všemi politickými stranami a byl to velice vyvážený systém. Příliš se nemluví o tom, že se tenkrát snížily odvody zaměstnanců na zdravotním pojištění tak, aby jim to kompenzovalo čtyři dny stonání každý rok. Zafungovalo to, snížilo to nemocnost, což svědčí o tom, že se často jednalo pouze o nemoci, které byly fingované.

Sněmovna ji přesto včera zrušila. Jaký to bude mít dopad na firmy?
My jsem teď v situaci, kdy je nedostatek lidí na trhu práce. Zrušení karenční doby ještě sníží jejich počet i počet odpracovaných hodin. To znamená, že si tím podrýváme ekonomiku. Navíc je karenční doba v Evropě běžná, má ji šestnáct států EU, takže to není nic, co by bylo asociální.

Ilustrační foto.
Náhrada mzdy i v prvních třech dnech nemoci. Poslanci to schválili

Odbory argument se snížením volných pracovních sil kritizovaly s tím, že nutíte lidi pracovat nemocné…
To je hloupost a signál toho, že jejich předáci už dlouho ve firmách nebyli. Nedovedu si představit, že před vysokou pecí nebo u montážní linky stojí někdo s vysokou horečkou. My nejsme nesociální, naopak naše firmy zavádějí řadu benefitů v podobě delší dovolené, sick days, speciální vitaminové balíčky, lázně pro zaměstnance. To je populistická lež.

Vraťme se k tomu dopadu na firmy…
Víme, že se zvýší nároky na výplatu nemocenské. Vedle toho to odčerpá z trhu práce několik desítek tisíc osob, jež budeme muset nahradit. Například přesčasovou prací nebo dovozem zahraničních zaměstnanců. A jejich nábor a zaškolení firmy stojí dost peněz. Oproti propočtům v důvodové zprávě k novele nás to bude stát navíc asi pět miliard korun ročně.

To jsou ztráty pro firmy, nebo pro státní rozpočet?
Pro firmy. Samozřejmě to ale bude mít dopad i na státní rozpočet. Návrh sociální demokracie obsahoval snížení odvodů na pojištění pro firmy o 0,2 procenta, tedy asi o 3,5 miliardy. To je ale pořád málo. Aby se současné rozhodnutí sněmovny zaměstnavatelům kompenzovalo, musely by se odvody snížit o 0,5 procenta. Spravedlivé by pak bylo, aby se zpět zvýšily odvody na zdravotní pojištění pro změnu zaměstnancům.

Ilustrační snímek
Vláda je pro zavedení zimního času. Babiš to zdůvodňuje zdravím občanů