Vichřice, která v neděli a v noci na pondělí zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR (LČR) škody asi za 100 milionů korun. Vítr poničil kolem 400 tisíc metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně 400 tisíc stromů. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Bouře Sabine před dvěma týdny Lesům ČR poničila přibližně 950 tisíc metrů krychlových dřeva se škodou až za 300 milionů korun.

Nedělní vítr, jehož důvodem byla tlaková níže Julie, nejvíce škodil ve státních lesích na Vysočině, v Jihočeském kraji, na severní a střední Moravě. "Vysočina a jižní Čechy mají po asi 70 tisících metrech krychlových poničeného dřeva. Vstup do lesů nyní veřejnosti nedoporučujeme," uvedla mluvčí podniku, kterému patří téměř polovina lesů v zemi.

Téměř milion metrů krychlových zničeného dřeva po vichřici Sabine a 400 tisíc metrů krychlových zničeného dřeva po nedělním větru představuje přibližně deset procent loňské celkové těžby Lesů ČR.

Bouře Sabine byla ničivější…

Příčinou nedělního velmi silného větru byla tlaková níže Julie, která v neděli postupně přecházela přes Německo a Polsko nad Bělorusko a Ukrajinu. Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne. Podle meteorologů největší náraz větru dosáhl v neděli večer na polské straně Sněžky rychlosti 223 kilometrů za hodinu, na české straně bylo naměřeno 180 km za hodinu.

Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun. Obdobnou škodu jako Sabine nadělal ve státních lesích loni v březnu orkán Eberhard. 

Bouře s největší škodou v lesích státního podniku Lesy ČR:

Bouře Datum Poničené dřevo v milionech metrů krychlových
Kyrill leden 2007 6
Emma březen 2008 2
Herwart říjen 2017 1,7
Eberhard březen 2019 1
Sabine únor 2020 0,95
Ivan červen 2008 0,8
Julie únor 2020 0,4

Zdroj: Lesy ČR, infobanka ČTK

Energetici vyčíslili škody na 20 milionů

Škody energetiků po větru, který zasáhl Česko v noci na pondělí, činí asi 20 milionů korun. Jsou tak nižší než při nedávné větrné bouři Sabine, kdy byly vyčísleny na více než 35 milionů korun. Vyplývá to z dnešních vyjádření distribučních společností. V pondělí ráno bylo v Česku bez proudu 38 tisíc domácností, což je násobně méně než před dvěma týdny při bouři Sabine, kdy bylo v krizových momentech bez elektřiny až 300 tisíc odběratelů.

Mluvčí E.ON Martina Slavíková dnes ČTK sdělila, že vítr, jehož důvodem byla tlaková níže Julie, způsobil na distribučním zařízení firmy za dva dny škody téměř pět milionů korun. ČEZ už v pondělí odhadl na 15 milionů korun. "Nejčastěji byly poruchy způsobeny pády stromů a větví do vodičů, výjimkou nebyly ani poničené sloupy elektrického vedení, polámané konzoly a zničené izolátory," dodala Slavíková.

Aktuální škody energetiků jsou také nižší než u velkých bouří posledních let. Loni v březnu po vichřici Eberhard je distribuční společnosti vyčíslily na 38,5 milionu korun, předloni po bouři Fabienne asi na 45 milionů korun. V roce 2017 po vichřici Herwart se škody energetiků blížily 100 milionům korun.

Velmi silný vítr byl podle meteorologů nejsilnější v neděli večer na polské straně Sněžky, kde dosáhl rychlosti 223 kilometrů za hodinu. Na české straně to bylo 180 km za hodinu. Popadané větve a stromy zkomplikovaly dopravu na železnici i silnicích a přerušily dodávky proudu.