Kávu s sebou v kelímku pije stále více lidí, životnost jednoho kelímku ale často nepřekročí ani 15 minut. Poté se z něj stane směsný odpad. Jednorázové produkty patří k největším zdrojům znečištění a město Vídeň proto od poloviny ledna ve spolupráci s firmou Cup Solutions zavádí systém znovupoužitelných kelímků.

Už jen v rámci pilotního projektu v prvním městském obvodu si Vídeň slibuje úsporu až milionu vyhozených kelímků za první rok.

Koncept je prostý. Při nákupu kávy v některém z partnerských obchodů obdrží zákazník nápoj v kelímku myCoffeeCup. Prázdný kelímek lze vrátit v jakémkoliv partnerském místě nebo prostřednictvím automatu na zpětný odběr.

Automaty se nachází ve vybraných stanicích MHD i na frekventovaných veřejných místech v centru a vydávají kupony v hodnotě jednoho eura, které lze použít na další kelímek nebo zboží v partnerských obchodech a kavárnách. Transakce lze provádět i pomocí mobilní aplikace.

V kavárně stejně jako na festivalu

Podle vedoucího společnosti Cup Solutions Christiana Chytila je rozšíření vratných kelímků do města logickým krokem. Firma podle něj chce přinést zkušenosti z velkých akcí i do obchodů či kaváren v centru města, kde se doposud využívají jednorázové kelímky.

„S naším kelímkem nevzniká přebytečný odpad a zároveň není nutné nosit u sebe neustále vlastní kelímek,“ vysvětluje Chytil.

„Systém musí být jednoduchý a praktický, jak pro konzumenty, tak pro prodejce,“ doplňuje Chytil. Pilotní fáze se zúčastní řada pekáren a kaváren v centru Vídně a nyní se dojednávají poslední detaily.

Přes 80 milionů jednorázových kelímků

Město odhaduje, že ve Vídni kvůli kávě s sebou skončí v odpadu kolem 84 milionů kelímků ročně. Podaří-li se všechny nahradit ekologicky přívětivějšími kelímky, které lze využít i více než pětsetkrát, odpovídalo by to 1 344 zachráněným smrkům a navíc i roční energetické spotřebě 2 500 domácností.

Například elektrobus s třiceti pasažéry by tak mohl 150krát objet svět, tvrdí organizátoři systému.

Na zálohované kelímky mezitím můžete narazit i Česku, a to v rámci projektu Otoč kelímek, který vznikl v létě 2018 v Olomouci a nyní se úspěšně šíří do dalších měst.