Většinu ve firmě prodali bývalí vlastníci letos v polovině roku

Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že Kalaš byl odvolán valnou hromadou a na jeho místo nastoupil Palát. Ten údajně následně zjistil, že firma nesplácí svoje závazky. V rejstříku je uvedeno několik pohledávek, jako hlavní pak více než osmimilionová u UniCredit Bank. Kalaš dnes v reakci uvedl, že se jedná o kontokorent určený k provoznímu financování společnosti, který firma používá standardně deset let.

Palát prý podle Kalaše kontokorent z "nepochopitelných důvodů" neprodloužil, a tím banka svoji pohledávku zesplatnila. "V případě, že by se pan Palát choval jako řádný hospodář, kterému jde o prosperitu společnosti, tak by k tomu nedošlo," sdělil Kalaš v dnešním tiskovém prohlášení. Podle něj jsou další závazky společnosti v řádech statisíců a na jejich pokrytí bohatě postačuje hotovost firmy na účtech, která převyšuje tři miliony korun.

Dohadování dvou klíčových majitelů skončilo u soudu

Kalaš dnes také uvedl, že na Paláta podal podnět k prošetření ze spáchání trestného činu kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku a pokusu o způsobení úpadku. Valné hromady související se změnami ve firmě Kalaš označil za protiprávní. Palát v insolvenčním návrhu podaném v pátek navrhuje reorganizaci firmy. Soud o návrhu zatím nerozhodl.

Vinné sklepy Lechovice mají 230 hektarů vinic a ročně vyrobí 2,5 milionu lahví vín. V tomto směru patří k největším vinařských firmám na Znojemsku. Jejich vína jsou pravidelně oceňována i na soutěžích v zahraničí.