Byť je světoznámá vinařská oblast Wachau s osázenými svahy kolem Dunaje její srdcovou záležitostí, původně chtěla přes oceán do slunné americké Kalifornie. Pandemie a loňský Trumpův lockdown však rozhodly o tom, že mladá žena nabírá zkušenosti v místě jen asi sedmdesát kilometrů vzdáleném od jejího rodného města. „Měla jsem za sebou dvojjazyčné gymnázium, takže s němčinou nemám problém. Pocházím z vinařské rodiny, obor je mi blízký,“ povídá.

Nechtěla se zaměřit jen na samotnou vinařinu – obor enolog, ale i na obchod a marketing okolo vína. „Ve vinařství Jamelka mi dali příležitost projít si celým procesem, od výroby vína až po degustace. Baví mě pozorovat vývoj révy v přírodě, ale i komunikovat s lidmi, kteří přijíždějí za vínem a ochutnávkou,“ popisuje stážistka.

Jaderné vinobraní pod chladícími věžemi Dukovan.
První jaderné vinobraní: pod věžemi Dukovan se sklidila úroda, podívejte se

Na rakouském Wachau se jí líbí tradice a specifická vinařská kultura. „Lidé o víně smýšlejí jinak než na Moravě, mají jinou filozofii. Jednotlivá vinařství si i hodně pomáhají a společně kopou za celou oblast,“ uvádí.

Zajímavá a čitelnější ji přijde i místní klasifikace vín, převážně pěstovaných odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink. Vinaři ve Wachau mají svá vlastní označení, která se nikde jinde v Rakousku nepoužívají. Podle kodexu jsou vína řazena do tří kategorií v závislosti na obsahu alkoholu: Steinfeder, Federspiel a nejvyšší Smaragd, tu pojmenovali podle barvy vína připomínající zbarvení ještěrky hojně se vyskytující na vinicích. „U nás na Moravě je to trochu složitější,“ míní Kovalská.

Potenciál i tituly

Ženy kolem vína zdaleka jen nesekundují mužům. Naopak. Mezi sommeliery se prosadila například devětadvacetiletá Libuše Vrbová z Hustopečí, předloni porazila všechny muže a stala se moravskou šampionkou, vyhrála pak republikové mistrovství v sekání sektů. „Na soutěžích juniorů mají dívky početní převahu nad mladými muži,“ podotýká oceňovaný jihomoravský sommelier Libor Nazarčuk.

I majitel několika stovek keřů vinné révy má s jejím pěstováním a výrobou vína spoustu práce a starostí, byť radosti samozřejmě převažují
I zahrádkáři mohou dělat víno. Dřina a relaxace v jednom, tvrdí Stanislav Kozlík

Odrazovým můstek pro dívky, které se našly ve víně, je na jižní Moravě Střední vinařská škola ve Valticích. Není to tak dávno, kdy jeden ze studijních oborů Agropodnikání zaměřili na vinařskou turistiku a sommelierství. Zabodovali tím zvlášť u studentek. „Většinu žáků tohoto oboru tvoří mladé ženy. U tradičního oboru vinohradnictví naopak zhruba dvě třetiny tvoří studenti-muži,“ konstatoval ředitel školy Tomáš Javůrek.

Enoložka Eliška Becková z Mikulova pracuje už čtvrtým rokem v tamním Vinařství Volařík. Jako vůbec první žena vyhrála titul Enolog roku. Jak říká, výrobě a studiu vína propadla. „Vždycky to byl můj koníček. Už od raného mládí jsem se s dědou starala o malý vinohrad a trochu vína doma ve sklepě. Velkou inspirací mi byla moje máma, která mne do všech tajů vína zasvěcovala,“ vzpomíná Becková na první vinařské kroky.