Při dnešním zahájení největší výstavy vína v Čechách se na tom shodli předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo a předseda Cechu českých vinařů Jiří Čábelka.

Podle Sedla je možné růst kvality českých a moravských vín pozorovat v posledních třech letech, kdy vyhrávají na mnoha evropských soutěžích. Vína z Česka jsou ve srovnání s mnoha zahraničními velmi specifická. Podle odborníků za to může různorodost odrůd, které se zde pěstují, ale i klimatické podmínky. Každý ročník je díky nim jiný. Naopak mnohá zahraniční vína mají unifikovanou chuť a jsou každý rok stejná.

V České republice podle Antonína Králíčka z ministerstva zemědělství spotřeba vína velmi rychle roste. V 90. letech Češi vypili za rok 12 litrů vína na osobu, nyní je spotřeba o pět litrů vyšší. Ještě v roce 2000 polovina vypitého vína pocházela z Čech, nyní je to 30 procent. Králíček dodal, že je to dobrý trend. Čeští vinaři totiž tuzemskou spotřebu vína nejsou schopni pokrýt. Kvalitní české víno tak podle Králíčka získává u konzumentů na prestiži.

Ředitel Vinařských Litoměřic Pavel Kacerovský dnes řekl, že výstava se snaží propagovat především víno z české vinařské oblasti, i když mnoho z 396 vín, která letos soutěžila, pochází z Moravy. Zahraniční vinaři přihlásili 46 vzorků, letos poprvé soutěžili ve vlastní kategorii.

Nejlepší víno je z Mostecka

Nejlepším vínem z Čech se letos stalo Rulandské modré výběr z hroznů košer ročník 2003 z Vinařství Chrámce na Mostecku. Majitel vinařství Ivan Váňa tvrdí, že je to mimořádný úspěch, protože v Česku červené víno jen málokdy porazí vína bílá. Rok 2003 byl podle něho velmi kvalitní i na severu Čech, ale dobré jsou i další poslední ročníky. Globální oteplování, které mnohé lidi straší, podle Váni vínu z Čech naopak velmi prospívá.

V Čechách se nyní víno pěstuje na zhruba 713 hektarech vinic. V litoměřické oblasti jich je 281 hektarů, vinařstvím se tam zabývá 59 registrovaných vinařů. Historie vinařství má na Litoměřicku dlouhou tradici, písemné zmínky o pěstování vína jsou staré 950 let. Za dob Karla IV. se na Litoměřicku víno pěstovalo na 700 hektarech, tedy takové rozloze, jakou zhruba dnes zabírají všechny vinice Čech.