Předsedou rady ERÚ se stal současný místopředseda ERÚ Vladimír Outrata. Rada coby kolektivní orgán nahradí dosavadní systém, v němž ERÚ řídil jen předseda, o jehož jmenování rozhodoval prezident.

Podle velké novely Energetického zákona z roku 2015 členy rady jmenuje a odvolává vláda. Norma kopíruje model, který se osvědčil i u Českého telekomunikačního úřadu. I jinde v Evropské unii jsou některé energetické regulační úřady řízeny radou.

Alena Vitásková
Vitásková připravila zákon o vyvlastnění Bakalova majetku

Rada ERÚ bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech při zavádění nového zákona do praxe nebudou mít všichni členové rady mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně.

Na pět let se stane členem rady expert na teplárenství Vladimír Vlk. Konzultant a vědecký pracovník Rostislav Krejcar byl vládou jmenován na tři roky. Expert na obnovitelné zdroje a dříve i vedoucí sekce podporovaných zdrojů energie ERÚ Jan Pokorný bude členem rady dva roky. Právník Vratislav Košťal byl vládou jmenován do rady ERÚ na jeden rok.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Ministr Havlíček se s Babišem dohodl na kopromisu ohledně OKD