V kauze neoprávněně vydaných licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku je tak jedinou nepotrestanou, zbylých sedm obžalovaných si odpyká 4 až 7letý trest. Na dovolání mají 2 měsíce.
Původně vyměřil brněnský soud Aleně Vitáskové 8,5 let vězení.
Podle olomouckého soudu neexistují proti bývalé šéfce ERÚ přímé důkazy.
„Je zde důvodné a reálné podezření, že se trestné činnosti účastnila a vytvořila podporu inženýrce Schneidrové, ale bez pochybností takový závěr učinit nelze,“ uvedl soudce Pavel Göth.
„Internetová komunikace byla vedena pouze ze strany Michaely Schneidrové, důkaz v podobě emailové nebo telefonické odpovědi chybí,“ doplnil soudce.

Majitelům fotovoltaik Saša-sun a Zdeněk-Sun bratrům Zemkovým olomoucký soud snížil trest z 8,5 let na 6 let a 9 měsíců, zároveň jim potvrdil peněžitý trest 7 milionů.
Nepřiměřených bylo podle soudce i 8,5 let pro bývalou vedoucí odboru licencí Michaelu Schneidrovou.
„Osobně z celé věci nijak neprofitovala,“ odůvodnil snížení o 1,5 roku soudce Pavel Göth. K tomu jí soud vyměřil peněžitý trest 250 tisíc korun.
Stejnou částku musí zaplatit i technik Karel Šupina, kterému olomoucký soud snížil trest na 5 let.
„O výši peněžitého trestu i trestu odnětí svobody jsme rozhodli s přihlédnutím na to, že jeho role byla méně aktivní než obžalovaných Jaroslava Kryma a Jana Hudečka,“ vysvětlil Pavel Göth.
Ty soud poslal na 7 let do vězení a udělil jim půlmilionový peněžitý trest.
Nejnižší čtyřletý trest vyměřil soud reviznímu technikovi Vladimíru Čimperovi, k němuž dostal peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun.
Na 8 let má navíc zakázaný výkon činnosti, u Michaely Schneidrové a Alexandra a Zdeňka Zemkových jde dokonce o 10 let.
Rozsudek si ve středu poslechla šestice obžalovaných, nedorazila Alena Vitásková a Michaela Schneidrová.
