Žijeme v době neustálého růstu internetu. Větší a větší objem dat musí být někde uložen a pro jeho správné vyhledání, zobrazení a odeslání je nutné zajistit dostatečný výpočetní výkon. To si možná ani neuvědomujeme, natolik je už internet součástí každodenního života. Právě k těmto účelům však slouží datová centra.

Virtuální svět

Nejpřesnější a zároveň nejjednodušší definici datacentra nabízí Google, který je s milionem serverů největším provozovatelem takových specializovaných pracovišť na světě: datové centrum je zařízení pro hostování velkého počtu počítačů, které udržují a spravují obrovské množství dat.

Jednoduše řečeno jde o místnosti nebo častěji celé budovy, ve kterých jsou umístěné servery a v nich pak uložena data.

Odhaduje se, že internet tvoří v současné době zhruba padesát milionů serverů ukrytých po celém světě. Již zmíněná společnost Google je sice největším provozovatelem datových center na světě, ale největší datové centrum nemá. Tím je pracoviště SwitchNAP v Las Vegas, které zabírá prostor o rozloze třiceti fotbalových hřišť, tedy zhruba 220 tisíc metrů čtverečních.

Jedno z nejzajímavějších datových center teď ostatně roste na severu Švédska, kde si ho nechává postavit společnost Facebook. Úložiště na ploše 27 tisíc čtverečních metrů totiž bude chladit místní arktický vzduch a napájet nedaleká vodní elektrárna.

Google mimochodem také nedávno vsadil na ekologický provoz, když datové centrum v Douglas City v americkém státě Georgia začal chladit odpadní vodou.

A co Česko?

„U nás tak velká datová centra nenajdeme. K největším patří ta s rozlohou do 3000 metrů čtverečních. Mezi hlavní poskytovatele patří Telefónica Czech Republic, GTS, CE Colo, Casablanca, TTC a České radiokomunikace," říká k tomu Milivoj Uzelac ze společnosti Altron. Velké investice do datových center plánuje také firma Seznam.cz.

Firma Altron stojí mimochodem za ojedinělým projektem Národního datového centra v budově Státní tiskárny cenin v Praze.

Státní správa se rozhodla sestěhovat data vybraných veřejných úřadů do jednoho prostoru o rozměrech 450 čtverečních metrů.

Cenné zkušenosti firma získala také v zahraničí. Mezi její velké zakázky patřil například projekt datového centra pro ukrajinského operátora Kyivstar nebo projekt několika datových center pro ministerstvo vnitra v Dubai.

prudký růst

- Roční objem přenesených dat na internetu dosáhne do roku 2016 hodnoty 1,3 zettabajtu. Každou sekundu jím tedy proteče množství dat odpovídající přibližně 9000 kompaktních disků. Předpovídá to studie Cisco Visual Networking Index Forecast.

- Rozšíření tabletů, mobilních telefonů a dalších zařízení zvyšuje poptávku po připojení. Do roku 2016 jich bude do sítě připojeno téměř 18,9 miliardy, tedy v průměru asi 2,5 zařízení na každého obyvatele planety. V roce 2011 to bylo 10,3 miliardy zařízení.

STANISLAV ŠVARC