Vítkovice dodají těžké turbínové a generátorové hřídele za 90 milionů korun pro argentinskou firmu IMPSA. Další zakázku mají pro ALSTOM Brasil. Komplex hydroelektráren bude dokončen v roce 2019 a skládá se ze tří přehrad. Celkový výkon vyšplhá až na 11.000 megawattů, což představuje energii pro přibližně 23 milionů domácností.

V Jižní Americe měly Vítkovice už několik kontraktů. "Máme zde stabilní obchodní partnery, kterým dodáváme zařízení hydroelektráren. V minulosti jsme se zabývali především výrobou zalomených hřídelí a kapacity pro energetiku byly v uvozovkách omezené," uvedl ředitel Vítkovice Heavy Machinery Jan Gajda. Dnes je ale podle něj lodní průmysl na sestupu, a naopak energetika jde hodně nahoru. "Vše je zapříčiněno rychle stoupající populací, která spotřebovává stále více elektrické energie," uvedl Gajda.

Belo Monte je projekt za 13 miliard dolarů a po dokončení má produkovat 11.000 megawattů elektřiny. Nádrž má zaplavit oblast o rozloze 500 čtverečních kilometrů, což si vyžádá nutnost přestěhovat asi 16.000 lidí. Pokud bude elektrárna dokončena, stane se třetí největší vodní elektrárnou na světě po čínské přehradě Tři soutěsky a brazilské hydroelektrárně Itaipú na jihu země.

Projekt je kontroverzní. Provázely jej soudní spory nebo protesty aktivistů. Loni vyvolal skandál například nevěstinec u rozestavěné obří elektrárny, v němž byly drženy ženy v otrockých podmínkách.