Lidé mají Jobse, jenž zemřel v říjnu 2011, spojeného především se společností Apple, jejíž tvář a směřování po mnoho let určoval a pomohl na svět řadě dnes již zdomácnělých elektronických produktů, jako jsou mp3, přehrávač iPod nebo tablet iPad. Pod jeho vedením se Apple v roce 2010 stal největší technologickou společností podle tržní kapitalizace (330 miliard dolarů) a třetí nejdražší obchodní značkou světa po Google a IBM.

Firmu s vykousnutým jablkem v logu založil Jobs v roce 1976 se svým přítelem Stevem Wozniakem se záměrem postavit osobní počítač dostupný všem. O rok později se na trh dostal počítač Apple II, který zanedlouho udělal z desítek zaměstnanců firmy díky zaměstnaneckým akciím milionáře.

Divize Macintosh

Přerod garážové firmy v instituci se stamilionovými obraty ale vizionáři Jobsovi příliš nesedl, v rámci firmy proto založil divizi Macintosh. Ta v roce 1984 představila stejnojmenný počítač, nad nímž počítačoví experti kroutili hlavami. Místo složitých příkazů se totiž ovládal pomocí myši a menu. Macintosh však komerčního úspěchu nedosáhl, především kvůli nedostatku softwaru. Třenice kolem nepovedeného projektu vedly k tomu, že Jobs byl managementem v květnu 1985 z Apple vyhozen.

Po svém odchodu z Apple se Steve snažil naplnit vizi dokonalého počítače v nepříliš úspěšné společnosti NeXT. Povedl se mu ale dobrý obchod, když v roce 1986 koupil za deset milionů dolarů od George Lucase filmové studio Pixar zabývající se počítačovou animací. Po těžkých začátcích přinesl firmě úspěch první animovaný film Příběh hraček z roku 1995, jehož celosvětové výdělky se vyšplhaly na 350 milionů dolarů. Celosvětovým hitem se stal i film Hledá se Nemo (2003), který vydělal přes 864 milionů dolarů a zařadil se mezi nejúspěšnější animované snímky všech dob. V lednu 2006 prodal studio filmovému konglomerátu Walt Disney Co. za 7,4 miliardy dolarů a na oplátku získal kolem sedmi procent akcií Disneyho a místo v představenstvu společnosti.

Návrat do Applu

V roce 1997 se Jobs vrátil zpátky do Applu, tehdy skomírající firmy, kde se stal ředitelem společnosti. Pod jeho vedením firma brzy dosáhla tolik potřebného oživení, zvýšila prodeje a na trh uvedla řadu nových produktů. Do jeho dalších plánů však zasáhla rakovina slinivky, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2003. O šest let později podstoupil transplantaci jater, ale jeho zdravotní stav se dále zhoršoval, což se projevovalo i výrazným úbytkem na váze. Nedlouho před svým skonem se vzdal významného postu ve firmě, pro Apple ale jako předseda představenstva pracoval až do své smrti. Zemřel 5. října 2011.

Steven Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, krátce po porodu byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Vysokoškolská studia předčasně ukončil po jednom semestru. Než v Cupertinu založil Apple, připomínkoval videohry ve společnosti Atari a nějaký čas pobýval v Indii, kde hledal osvícení. Byl vegetariánem a buddhistou.

Nekonformní otec čtyř dětí, z nichž tři měl s manželkou Laurene, se v životě řídil heslem: „Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv", které mu dodávalo elán i neutuchající energii.

Životní příběh počítačového vizionáře mapuje americký film Jobs, který byl uveden do kin v létě 2013. Titulní roli ztvárnil hollywoodský herec Ashton Kutcher. Snímek se ale dočkal jen vlažného přijetí. V současné době se chystá další biografický film o Jobsovi podle biografie Steve Jobs, kterou v roce 2011 napsal Walter Isaacson.