Konečně bude jasno. Zprávu o tom, že se vláda chystá na čtvrteční hromadné tiskové konferenci ve Strakově akademii oznámit podobu opatření pro snížení schodku státního rozpočtu, přinesly v úterý Seznam zprávy.

Redakce Deníku oslovila s žádostí o potvrzení informace mluvčího vlády Václava Smolku, ten se ale přímé odpovědi vyhnul. „V tuto chvíli informaci nemohu ani potvrdit, ani vyloučit. K této věci nemohu v tuto chvíli nic blíže komentovat,“ odpověděl.

Podle Seznam zpráv má tisková konference začít v symbolických 11:55, tedy za pět minut dvanáct, a vystoupit na ni mají zástupci všech vládních stran, kteří připravované kroky okomentují.

Informační ticho dodržují i Piráti, mluvčí strany Veronika Šmídová odmítla účast ministra pro regionální rozvoj Ivana Bartoše na konferenci komentovat. „Vyvrátit ani potvrdit nemůžu nic, protože v tuto chvíli to skutečně nevíme,“ odpověděla na dotazy Deníku.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a jeho předchůdkyně Alena Schillerová na jednání v Poslanecké sněmovně.
Velký přehled: Kde všude chce vláda ušetřit sedmdesát miliard korun

Jednání se nicméně podle jejího sdělení blíží skutečně ke konci. Jak moc jsou připravená opatření v souladu s navrhovaným pirátským balíčkem úspor, sdělit nechtěla. „Pirátská strana i nadále drží úmluvu, že komentovat budeme až skutečně finální verzi a v komentování různých informací a vějiček, které kolují ve veřejném prostoru, nevidíme smysl,“ doplnila Šmídová.

Vláda chce letos a poté i v dalších letech ročně ušetřit 70 miliard korun. Na čem? Denik.cz vás s jednotlivými navrhovanými škrty i možným zvýšením některých daní seznamuje v rámci seriálu Vládní škrty.

Naopak zprávu o čtvrtečním představení reformy důchodů i kroky pro ozdravení veřejných financí pro server Echo24 potvrdili Lukáš Vlček z hnutí STAN a Michael Kohajda z KDU-ČSL. „Ano, takový je plán. Nejdříve ale musíme dotáhnout všechny části balíčku a v takovém stavu ještě nejsme. Věřím ale, že čtvrteční termín naplníme,“ řekl deníku Echo24 Vlček.

Dvě daňové sazby?

Poslanec Kohajda také vidí čtvrteční termín jako reálný. „Ano, zatím pracujeme s termínem tohoto čtvrtku. Co se týká stavu jednání, z tohoto pohledu je termín představení reálný,“ uvedl pro Echo24 Kohajda.

Z vládních stran přicházely v posledních týdnech informace, že kvůli hledání úspor bude nutné zvýšit některé daně. Skloňuje se nárůst daně z příjmů firem ze současných 19 procent o jeden či dva procentní body.

Kvůli vyšší sazbě DPH by mohly podražit i léky. Ilustrační foto.
Změna daně podle Stanjury přehledně: Co by zdražilo mírně, co naopak nejvíce

Úpravou mají projít i sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Místo současných tří sazeb (10, 15 a 21 procent) prosazuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dvě sazby, spekuluje se o 12 a 21 procentech. V ohrožení jsou kvůli šetření také některé daňové slevy a výjimky, včetně oblíbené slevy na studenta nebo na nepracující manželku.

Velkou nevoli mezi jednotlivými politiky vyvolal návrh na zavedení spotřební daně ve výši 23,40 Kč na litr tichého vína místo současné nuly. Proti se postavil například ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Je třeba hledat úspory jinde a efektivněji,“ okomentoval na sociální síti twitter.

Za pravdu mu dala i opoziční poslankyně Alena Schillerová (ANO). Podle ní by případná daň znamenala kulturní a hospodářské škody.

Nezbytná úsporná opatření

Letošní schodek rozpočtu vláda udává kolem 295 miliard korun. Jednání, které momentálně koaliční strany vedou, a úspory, které hledají, mají v příštím roce snížit deficit státního rozpočtu o 70 miliard. Úsporná opatření, kterých má být okolo šesti desítek, vycházejí z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) i koaličních stran.