Na dotaz novinářů to potvrdil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který se jako jediný zúčastnil vládní tiskové konference. „Tyto exekuce budou zastavovány s odměnou 750 korun plus DPH,“ řekl.

Zástupci ministerstva spravedlnosti, kteří potřebují navýšit svůj rozpočet o 1,2 miliardy korun, již dříve uvedli, že chtějí, aby poslanci novelu schválili již v prvním čtení. O tom, zda tomu tak bude, rozhodne sněmovna.

Lidem, kteří se dostali do dluhových pastí, má pomoci další Milostivé léto. Zaměřuje se na penále a exekuční náklady zejména u dluhů vůči České správě sociálního zabezpečení a finanční a celní správě. Ilustrační foto
Dluhy celníkům či soudům? Z pasti lidem pomůže další Milostivé léto

Prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík pro Deník reagoval, že snaha vlády napravit komplikovanou situaci spojenou se zastavováním marných exekucí je důležitá. To ale podle něj nestačí. „Soudní exekutoři musí na své náklady zajistit kvalifikovaný personál na zpracovávání objemné agendy. Navíc ve velmi krátké době,“ zmínil.

Jak sdělil, kvůli složitosti a nejasnosti právní úpravy bude nutné, aby každý exekuční spis prošel rukama zaměstnance s právním vzděláním. „Nebude možné to zpracovávat automatizovaně,“ podotkl. Má za to, že výše náhrady přiznané soudním exekutorům za zastavení bezvýsledných exekucí (750 korun plus DPH) nebyla stanovena na základě ekonomické analýzy a výpočtů.

Výhrady exekutorů 

Podobně tomu podle něj bylo i u náhrad za zastavení exekucí v rámci Milostivého léta a zastavování bagatelních exekucí. „Nelogičnost nastavení částky je patrná v tom, že při zastavování bagatelních exekucí (takových, u nichž jistina pohledávky bez úroků, poplatků či sankcí nepřesahuje 1500 korun, pozn. red.) měl exekutor nárok na 1050 korun, náročnost této agendy byla paradoxně nižší než zastavování nevymahatelných exekucí po šesti letech,“ zdůraznil.

Daniel Hůle se v organizaci Člověk v tísni stará o dluhové poradenství.
Milostivé léto je životní šance začít znovu a s čistým štítem, říká poradce Hůle

Původně exekutoři neměli dostávat žádný paušál, což chtěli představitelé Exekutorské komory napadnout u Ústavního soudu. Mlynarčík řekl, že „výhrady o neústavnosti vyvlastnění pohledávek exekutorů na nákladech exekuce bez přiměřené náhrady stále trvají“.

Dvakrát a dost

Zastavování takzvaných bezvýsledných exekucí je novinkou od 1. ledna, podle odhadů Exekutorské komory má už letos zbavit exekucí zhruba 50 až 80 tisíc lidí. Týká se exekucí, v nichž se za posledních šest let nepodařilo nic vymoci a které nezahrnují nemovitost. Exekutor vyzve věřitele ke sdělení, zda souhlasí se zastavením exekuce.

Pokud věřitel nevyjádří nesouhlas a nesloží zálohu na další vedení exekuce, exekutor zabavení majetku zastaví. Složením zálohy lze šestiletou lhůtu prodloužit o další tři roky, a to maximálně dvakrát. Celková doba bezvýsledné exekuce nesmí překročit dvanáct let.