"Bohužel je potřeba si uvědomit, že i tady narážíme na chronickou bolest České republiky, a tou je neúměrná délka povolovacích a schvalovacích procesů. Hledáme možnosti, jak tento zdlouhavý a neefektivní systém změnit. Jednou z možností, kterou jsme identifikovali, je úprava stavebního zákona tak, aby bylo možné provést územní řízení pro nové jaderné bloky před výběrem jejich dodavatelů," řekl Sobotka.

Změnu zákona právě projednává Sněmovna

"Pokud neuděláme novelu stavebního zákona, tak se povolovací procesy neúměrně protáhnou a budeme mít problém udržet Dukovany jako jadernou lokalitu," upozornil premiér. Potvrdil, že stavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany má prioritu před stavbou nové bloku v Jaderné elektrárně Temelín.

Na možné zdržení příprav stavby nového jaderného bloku v Dukovanech již dříve upozorňovali vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Štuller hovořil o zpoždění tří až čtyř let, Drábová o zhruba dvouletém.

Dostavba Temelína se odhaduje na 300 miliard korun

Současná vláda neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Rozhodnutí o výstavbě brzdí rozhodnutí o způsobu financování projektu.

Čtěte také:

V lednu dodal Temelín do sítě nejvíce elektřiny v historii
Jadernému reaktoru se vyká, říká dukovanský technolog
Jaderné zdroje by po dostavbě Temelína měly tvořit 50 procent energie