Rychlejší než zákonem stanovený růst penzí by měl podle kabinetu zajistit zvláštní příspěvek. Základ, ze kterého se penze vypočítávají, vláda navyšovat nehodlá, zásluhovost tak zůstane na stejné úrovni, řekla po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Senioři a finance - Ilustrační foto
ČERNÁ A BÍLÁ: Mají mít ženy stejné důchody jako muži?

Podle nynějších hospodářských výsledků státu by zákonem stanovené navýšení mělo dosáhnout 720 korun, s přesným výpočtem doplatku kabinet počká na další makroekonomická data, informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Navýšením o pevnou částku si více polepší důchodci s podprůměrnou výší penzí. 

Dlouhý: Je to nezodpovědné

„Přesná čísla budou známa na konci léta,“ doplnila ministryně s tím, že výše průměrného důchodu dosáhne 14 200 korun. Kabinet tak podle premiéra směřuje ke slibovanému patnáctitisícovému průměrnému důchodu korun v roce 2021.

Podle šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého nicméně není navýšení penzí samospasitelný. „Devět stovek je v dnešní těžké situaci seniorů významná finanční injekce. Považuji ale za společenskou nezodpovědnost jednorázově jim přidat pár korun na penzích, ale nezamýšlet se nad tím, zda jim to reálně pomůže prožít důstojné stáří,“ uvedl Dlouhý na Twitteru.

Alena Schillerová (vpravo) a Jana Maláčová.
Státní rozpočet zůstává ve schodku. Na vině jsou vyšší dávky, důchody i platy