„Ministři ČSSD dnes nepodpořili návrh státního rozpočtu. Zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. V rámci dalšího procesu budeme usilovat o navýšení platů mimo jiné hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun,“ napsal na twitteru šéf ČSSD Jan Hamáček.

„Vě většině oblastí panovala shoda. Rozpočet tak jak je navržen je schopen zajistit veškeré činnosti ministerstva vnitra, obdobné to bylo na ostatních rezortech. Kamenem úrazu se ale stala výše odměňování ve státní sféře,“ doplnil později Hamáček na tiskové konferenci. 

Jaderná elektrárna Dukovany
Zeman podepsal zákon, který vyloučil ruské a čínské firmy z dostavby Dukovan

Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou (ANO) naplánovalo na rok 2022 příjmy ve výši 1543,3 miliardy korun a výdaje na 1919,9 miliardy korun. Součástí rozpočtu, který vláda schválila, je navýšení platů státních zaměstnanců o 1400 korun, tedy o částku, kterou navrhovalo ministerstvo financí.

„Návrh rozpočtu počítá také s nárůstem počtu míst pro zaměstnance placené ze státního rozpočtu,“ uvedla Schillerová. Upozornila ale, že jde především o pracovníky ve školství či bezpečnostních složkách.

Prioritami rozpočtu jsou kromě úspor na provozu státu podle ministerstva financí investice za 218 miliard, růst důchodů o 805 korun, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců, opětovné zvýšení slevy na poplatníka o 3000 korun, nebo podpora vědy a výzkumu.

Schillerová dále uvedla, že platy učitelů meziročně porostou o 3,5 procenta a příští rok tak průměrný plat učitele bude zhruba 47 tisíc korun. Rozpočet zároveň podle ní počítá s navýšením platby za státní pojištěnce o 200 korun na 1967 korun měsíčně. "Do českého zdravotnictví tak půjde meziročně o zhruba 14 miliard korun navíc," uvedla ministryně.

Exekuční pásky vylepené v Brně
Zabaveno ANO-FERTEM. Milion chvilek oblepil města exekučními páskami

„Hlasování nebylo jednoznačné. Pro návrh hlasovali členové vlády za hnutí ANO, proti byli ministři za ČSSD. Ministr zemědělství se hlasování zdržel,“ potvrdila ministryně financí neshodu v kabinetu.

Již nyní je jasné, že Poslanecká sněmovna v současném složení návrh rozpočtu nestihne projednat. Kabinet, který vzejde z blížících se voleb, tak bude muset rozpočet projednat znovu a následně ho předložit poslancům.