Stát by se měl na stavbě podílet ze 70 procent. Zbytek by měla zaplatit společnost ČEZ, která bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu ČTK řekl, že očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je podle něj zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun).

Zároveň vláda schválila rámcovou a prováděcí smlouvu mezi ČR a ČEZ. Havlíček ještě před jednáním vlády uvedl, že smlouvy mezi státem a energetickou společností ČEZ o stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech by měly být podepsány v úterý 28. července.

Piráti a STAN: Vláda má sdělit, kolik lidé zaplatí za Dukovany 

Vláda by se podle opozičních Pirátů a Starostů měla zavázat, že dostavbu elektrárny Dukovany kvůli zajištění energetické bezpečnosti nesvěří dodavateli ze zemí s autoritářským režimem. Nejčastěji jsou v této souvislosti zmiňovány Rusko a Čína.

"Nesouhlasíme s modelem, kdy náklady na dostavbu Dukovan budou doplácet lidé v ceně energií," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj se dosavadní výpočty liší v řádu stokorun ročně, výsledná suma bude patrně vyšší a bude se blížit k tisícikorunám. Podle pirátského poslance Petra Třešňáka by maximální výše příplatku měla být stanovena zákonem, aby ji nebylo možné měnit dohodou mezi ministerstvem průmyslu a ČEZ.

Na nový blok v Dukovanech by podle materiálu pro vládu stát měl poskytnout ČEZ půjčku. Na stavbě by se měl podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu ČTK řekl, že očekávaná suma za stavbu bude zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun).

Materiál také uvádí, že koncové ceny elektřiny by se v roce 2040 mohly pro české spotřebitele snížit při podpoře na 30 až 40 let o zhruba 2,7 až 6,6 miliardy korun. Při podpoře na 60 let o 7,7 miliardy korun. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v květnu uvedl, že předpokládá, že velkoobchodní cena elektřiny poroste a lidé na stavbě Dukovan vydělají. V opačném případě bude podle něj dopad v desítkách korun ročně za rodinu.

Vláda by před podpisem kontraktu měla podle Pirátů také zveřejnit smlouvy mezi státem a energetickou společností ČEZ o financování dostavby. Musí být známa cena i konkrétní parametry, řekl Bartoš. Za zásadně problematické kvůli absenci veřejné kontroly pokládá to, že smlouvy mají být zveřejněny až po jejich podpisu. Vládní řešení podle Bartoše zcela ignoruje vyhodnocení potřebnosti projektu, jeho nákladů i přínosů. "Já se obávám, abychom neskončil v této realizaci podobně, jako tomu bylo u solárních elektráren," dodal Bartoš.

Předseda Starostů Vít Rakušan pokládá za zásadní eliminovat bezpečnostní riziko. Dodavatelem řídícího systému by neměly proto být dodavatelé ze zemí s autoritářským totalitním režimem. "Technologická závislost na některé ze zemí, které se k ČR dlouhodobě nestaví jako přátelé, je prostě obrovitánským bezpečnostní rizikem," uvedl Rakušan.