„Hlavní problém máme v oblasti výdajů na obranu, byl bych rád, abychom se dostali k tomu, že výdaje ve výhledu pro rok 2020 budou 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tak jak byl zatím výhled předložen, to tomu neodpovídá,” řekl před jednáním.

Perspektivy českého státního rozpočtu 2017–2020Zdroj: Michal Janko

Vládní plány na utrácení se tradičně nelíbí opozici. „Schodek 50 miliard korun v době konjunktury a rekordně nízké nezaměstnanosti nesvědčí o dobrém hospodaření," zpražil návrh Pavel Kohout ekonomický expert Realistů. Dodal, že důsledkem bude o to hlubší propad, jakmile současná příznivá ekonomická etapa skončí. V současné situaci je podle něj jakýkoli schodkový rozpočet špatný.

„Vláda schválením tak vysokého schodku sama sebe usvědčila z promrhání předchozích let ekonomické konjunktury, kdy mohla dát veřejné finance do pořádku. Udělala pravý opak,” uvedl poslanec ODS Jan Skopeček.

Hospodářská komora pak kromě schodku kritizovala nárůst platů a mandatorních výdajů. „Každoročně poukazujeme na to, že v období ekonomického růstu je třeba sestavovat přebytkové rozpočty,” uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Nejproblematičtějším momentem aktuálního návrhu pro něj je destiprocentní zvýšení platů státních zaměstnanců.

Na padesátmiliardovém schodku se před jednáním ministrů ve Strakově akademii shodli lídři koalice. Ministerstva ale vznášení další požadavky v desítkách miliard. Sobotka počítá s tím, že přes prázdniny se podaří jejich nároky redukovat. "Očekávám, že ministerstva řeknou, kde je problém, zatím míra porozumění mezi resorty a ministerstvem financí velká není," uvedl s tím, že k návrhu se vláda vrátí na konci srpna.

Sobotka chce v rozpočtu v příštím roce posílit financování vysokých škol, prioritou má být také financování sociálních služeb, zdravotnictví, dopravní infrastruktury a spolufinancování evropských projektů.

Výdaje rozpočtu by příští rok podle návrhu měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 bilionu korun. Požadavky ministerstev podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) přesahují plánovaný schodek o 97 miliard korun. Uvedl, že návrh předběžných příjmů rozpočtu na příští rok bez peněz z EU je proti letošku vyšší o 69 miliard, předběžné výdaje jsou meziročně o 59,6 miliardy vyšší.