Přiškrtit hazard, znesnadnit k němu přístup a přitom z něho ještě získat nějaké peníze. To jsou hlavní cíle tří zákonů z dílny ministerstva financí, které dnes schválila vláda. Už před projednáváním byly ovšem normy podrobeny kritice ze všech stran.

V Česku podle odborných odhadů žije 90 až 110 tisíc patologických hráčů. Ministerstvo financí si přitom od svých návrhů slibuje, že se výrazně sníží počet hracích automatů, protože omezí jejich počet na určitém území. Automaty by měly zmizet z restaurací a barů a někteří lidé by si dokonce neměli možnost ani zahrát. Herny totiž budou moci z centrálního registru obyvatel zjistit, jak na tom jejich zákazník je. Jestliže by byl příjemcem sociální dávky nebo vyhlásil osobní bankrot, měl by stopku.

Hru by omezovaly i samotné automaty. Po dvou hodinách hraní by se přístroj vypnul. V případě internetu by se podle původního návrhu hra přerušila na čtvrt hodiny, což je podle navrhovatelů zákona dostatečná doba na to, aby si člověk rozmyslel, jestli chce riskovat další peníze.

Na ně má zálusk i ministerstvo financí, které by chtělo z hazardu získat pro státní pokladnu další miliardy. Ministr Babiš však nemá v úmyslu hazard úplně zaškrtit. „Čím více omezení, tím více to půjde do černých heren a tím méně vybereme peněz," nastínil ministr. Přesto by chtěl provozovatele automatů výrazněji zdanit a měli by také platit dvojnásobek za umístění přístrojů.

Jenže platnost tohoto zdanění ministerstvo odkládá až na rok 2017, za což byl Babiš na konci června tvrdě zkritizován poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD), podle něhož Babiš platnost zákona o hazardních hrách odložil po schůzce s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou. To ministr financí ostře odmítl.

Herny zavřené od tří hodin v noci do deseti dopoledne

Odložení normy se ovšem nelíbí ani organizacím, které proti hazardu vystupují. Dnešní rozhodnutí vlády však přivítaly. „Jsme rádi, že se tam dostalo například opatření, kdy budou herny zavřené od tří hodin v noci do deseti hodin dopoledne," uvedl šéf Transparency International David Ondračka.

Vláda se dnes zabývala i návrhem o hazardních hrách lidoveckého místopředsedy Jana Bartoška. Ta obsahuje méně změn než norma ministerstva financí. Sám Bartošek ji považuje za určitou pojistku, pokud by takzvaně velká novela neprošla. 
„V případě, že nastavíte hranice příliš přísně, vystavujete se dvěma rizikům: jedno 
z nich je, že vám herní průmysl odejde do ilegálu, a druhá věc, která je složitější, je, že dané zákony neprojdou notifikací EU," řekl v ČT Bartošek. Přesto poslanec považuje ministerstvem financí navržený zákon za napsaný tak, že zlepšuje situaci v hazardu. Proto dnes navrhoval, aby vláda zákon pustila k projednávání ve sněmovně a tam také případné změny zapracovat. Navrhované zdanění se nelíbí provozovatelům her. Také jejich zástupci varují, že vyšší zdanění přesune některé loterie do šedé zóny.

Zákon nyní bude projednávat sněmovna a pak ji musí podepsat prezident. Očekává se přitom, že ještě ve sněmovně bude podroben některým změnám, s čímž počítá třeba protihazardní aktivista a náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. „Dnešní krok vlády není tak přísný, jak bychom si představovali. O to budeme usilovat, až se bude projednávat ve sněmovně," dodal.

Hazard