Původní předloha lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska měla přinést více peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel. S návrhem změny daňových příjmů měst a obcí nesouhlasili ministři ODS.

Podle nich Kalouskův návrh málo zohledňoval místo vzniku daní a byl jednostranně výhodný.

Obce měly podle původního návrhu ministerstva financí získat od příštího roku na daních o 2,5 miliardy korun více než dosud. Podle návrhu však by 146 obcí z celkových 6244 na změně prodělalo přibližně 832,5 milionu korun.

„Respektoval jsem námitky ministrů ODS,“ řekl Kalousek. „Návrh nově zohledňuje velikost obcí co do obyvatel a rozměrnosti,“ dodal.

Dosud zákon počítal daňové příjmy obcí jen podle počtu obyvatel upraveného koeficienty, které vycházejí z velikosti obcí. Ministerstvo nově do zákona navrhovalo zavést výpočet i podle výměry obce a prostého počtu obyvatel, a to bylo schváleno.

Úřad rovněž navrhoval snížit počet velikostních kategorií obcí ze 14 na čtyři a zaváděl mezi nimi postupné přechody místo současných skokových. Na diskriminaci při rozdělování peněz si již delší dobu stěžují menší obce.

„Schválená varianta je pro rozpočet nákladnější o 2,1 miliardy korun, celkem tedy 4,6 miliardy místo původních 2,5 miliardy korun,“ vysvětlil kalousek. „Ostatní kritéria zůstala zachována. Mírně znevýhodněno je necelých 20 obcí, drtivá většina si polepší,“ dodal.

„Jsme rádi, že to takhle dopadlo. Je to první krok ke komplexní změně rozpočtového určení daní,“ uvedl starosta Vysokého Pole na Zlínsku Josef Zicha, který je také předsedou hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK), jež boj o peníze iniciovalo.

„Představuje to rozhodně velký úspěch našeho snažení i ministra Kalouska a vítězství zdravého rozumu. Jestli zákon schválí parlament, měl by začít platit od ledna 2008. Jde však o kompromis na přechodnou dobu a už příští rok budeme s vládou spolupracovat na tvorbě zcela nového systému,“ sdělil starosta Suché Loze na Uherskohradišťsku Petr Gazdík.

Právě Suchá Loz by si měla nyní polepšit o milion sto tisíc korun. „Novela se nedívá pouze na počet obyvatel, kterých máme zhruba jedenáct set, ale zohledňuje také značně velký katastr obce,“ vysvětlil starosta Gazdík.

Vesnice Vysoké Pole a Suchá Loz podaly v rámci boje o větší daňovou rovnoprávnost obcí koncem srpna na českou vládu žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva. „Vzhledem k tomuto vstřícnému kroku ovšem hned zítra ráno odešleme do Štrasburku žádost o její stažení,“ oznámil včera Gazdík.

Pro kraje byla schválena varianta, kterou navrhovala v roce 2005 vláda tehdejšího premiéra Špidly. Vláda navrhuje zvýšení na 14,13 procenta daní, což je částka kolem 30 miliard.