Ať už vláda novelu podpoří, nebo odmítne, definitivně o ní rozhodne parlament. Na zavedení stropu pro odvody by se ale mohli politici shodnout, v plánu to má totiž i koaliční kabinet. Je však otázka, jestli podpoří návrh vypracovaný sociálními demokraty, nebo dá přednost vlastní legislativní úpravě.

Nyní zaměstnanci žádný strop vyměřovacího základu nemají, a odvádějí tedy uvedené pojistné ze všech započitatelných příjmů. U lidí s nejvyššími platy pak vzniká značný nepoměr mezi tím, co odvádějí, a tím, co ze sociálního systému dostávají. "Tento nepoměr již překračuje hranici solidarity sociálního systému," uvedli poslanci ČSSD. Navíc to podle nich vede k obcházení zákona, jako je třeba sjednávání práce "načerno".

Autoři novely navrhli, aby maximální hranice ve výši pětinásobku průměrné mzdy platila od roku 2008 pro zaměstnance, zaměstnavatele i pro osoby samostatně výdělečně činné. Socialisté očekávají, že jejich úprava by od příštího roku snížila příjmy rozpočtu z pojistného na sociální zabezpečení a z příspěvku na politiku zaměstnanosti o 2,2 miliardy korun ročně a příjmy ze zdravotního pojistného o miliardu korun. Podle nich je to návrh "fiskálně uměřený", který nenaruší stabilitu rozpočtu.

Novelu předložili bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka, bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a poslankyně Hana Šedivá.