Začíná opravdu velká krize?
To zatím nikdo neví, v zásadě je to nějaká krize důvěry. Čísla neříkají, že čínská ekonomika klesla, ale že neporoste tak rychle, jak se čekalo. Racionálně vzato to není žádný problém. Jestliže si čínští komunisté hrají na kapitalistickou ekonomiku, tak musí počítat s tím, že akciová burza musí někdy padat. Ta nemůže neustále jenom růst, přichází i recese, to je přirozený proces.

Proč tedy ta bouřlivá reakce?
Trhy reagují na nejistotu, mají strach, že nastane nedostatečná poptávka po komoditách, takže klesají ceny ropy, plynu, energií a tak dále, což se projevuje v akciích těžařů po celém světě. Tento strach a špatná nálada se rozlila skrze celý trh. Všichni se bojí. A obchodování s akciemi je hlavně o psychologii a o očekávání, jaká bude budoucnost.

Co může Čína dělat?
Nabízí se několik řešení. Čínská centrální banka může snížit úrokové sazby nebo oslabit kurz měny. Potom je tu možnost, že vytvoří nějaký ohromný fond, jako když se začaly vykupovat řecké dluhopisy. Taková zpráva by nesmírně nakopla trh. Otázka je, jak by to financovali. Jedna varianta je, že si půjčí, což zavání tím, že by skončili jako Řecko. Druhá varianta je, že si vytisknou peníze. Třetí varianta je, že prodají dluh, který u nich mají Američané. Kdyby však prodali americké dluhopisy, měla by problém Amerika a Čína by z toho nějakým způsobem vytančila.

A kdyby Čína nedělala nic?
Tak by to bylo tržní řešení, které by bylo v pohodě, protože bychom si před sebou nemuseli valit kouli těch dluhů a problémů. Krize by byla globální a ohromná, ale během pár let bychom se z toho dostali. Jenže recese v Číně? 
V komunistickém režimu, který má akciovou burzu? Já si myslím, že by se řada lidí mohla bát, aby to nevedlo 
k pádu režimu. Je možné, že by Čína zvolila taková řešení, o kterých se nám tady v Evropě vůbec nezdá. V Číně je totiž všechno tak trochu padlé na hlavu. Teoreticky jsme jednou nohou v ohromné krizi a recesi, ale vidím cestu ven, aby 
z toho recese být nemusela.

Pocítí Česká republika dopady čínské akciové krize? Co české firmy v Číně?
Může být problém s novými investicemi. Myslím, že nikdo z bankovního sektoru se nebude hrnout do projektů v Číně, tam se to asi pozastaví. Pokud krize potrvá déle, může nastat velký problém vyvážet do Číny – její poptávka klesne. Ale české podniky stejně do Číny moc nevyvážejí, to spíše Němci. Myslím, že to ucítíme nepřímo přes Německo. Ale ano, problémy Číny se projeví 
v české ekonomice.

Zlevní nějaké zboží?
Mělo by zlevnit zboží vyráběné v Číně, jako třeba elektronika, dále benzin, plyn nebo uhlí. 

KAMIL POLKO