Informaci na dotaz deníku Zdopravy.cz potvrdil Lukáš Hradský, jednatel rejdařství EVD-Sped., které přepravu zajišťuje.

Vůz zřejmě míří na testy na okruh v Cerhenicích, v mělnickém přístavu by se měl vykládat ve čtvrtek ráno. Jde o ojedinělý případ, kdy se železniční vozidlo veze na lodi po vnitrozemských vodních cestách.

Francouzské rychlovlaky TGV
První vysokorychlostní trať v Česku se může stavět už v roce 2025, tvrdí SŽDC

Nakládka proběhla 15. května v Rouvignies, které sousedí s městem Valenciennes, kde má Alstom výrobní základnu. Podle Hradského jde o jednu z nejdelších tras, které lze vůbec do/z Čech po vnitrozemských vodních cestách urazit.

Obří zakázka

Bombardier a Alstom získaly koncem roku 2015 v Belgii obří zakázku; rámcová smlouva je uzavřena až na 1362 dvoupodlažních vozů v hodnotě až 3,3 miliardy eur (85 miliard korun). První (už závazně objednaná) série čítá 445 vozidel v ceně 1,3 miliardy eur.

Bombardier dodá 65 řídících vozů a 290 vložených vozů, Alstom pak vyrobí 90 hnacích vozidel. Skříně vložených vozů se vyrábějí v závodě Bombardieru v České Lípě. Vozy z první série měly být dodávány od loňského září do roku 2021, dodávka ale nabrala zpoždění.

Návštěvníci se podívali do zatím nedokončeného tunelu u Ješetic, pro děti byl připraven bohatý doprovodný program, včetně skákacího hradu a malování na obličej.
Jihočechům zkrátí nový tunel jízdu. Cesta do Prahy bude trvat pouhou hodinu