„Deutsche Bahn udělají vše proto, aby dopad výstražné stávky na zákazníky co možná nejvíce omezily,“ uvedl koncern. Vyjádřil politování, že se stávka dotkne „mnoha pracujících“ a přichází „v čase adventu“. Už dříve vedení DB protest označilo za „zcela zbytečnou eskalaci“.

Předpokládá se, že stávka „silně naruší železniční dopravu pravděpodobně na celém území Německa“. S omezeními je třeba počítat i po plánovaném konci stávky v devět hodin ráno. 

Protestní akce by se měly podle DB odehrávat především v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Stávka se tak dotkne dálkových, dopravních i regionálních vlaků. 

České dráhy situaci sledují

Pondělní stávka železničářů dalekosáhle ovlivní i mezistátní spoje z Česka do Německa a zpět prakticky celý den, uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Výrazně omezeno bude spojení s Berlínem i Mnichovem. „Prakticky celý den se na lince do Berlína dají očekávat velká zpoždění, případně budou některé spoje i odřeknuty,“ řekl Joklík České televizi.

Další mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský doporučil lidem, kteří mají na pondělí naplánovovanu cestu vlakem do Německa, aby sledovali informace na webu www.cd.cz

Železniční odbory požadují 7,5procentní růst mezd, mají také požadavky ohledně pracovní doby a práce o svátcích. Šéfové DB přitom nabízejí 5,1procentní nárůst ve dvou krocích a jednorázovou platbu ve výši 500 eur (12 917 korun).