Výsledky průzkumu tedy potvrdily trend známý například z Německa, kde se lidé více než na finanční instrumenty orientují na vlastnictví bytu či domu.

Vlivy inflace

V ideální rovině je vše jasné. Reálný život je ovšem trochu jiný. I když by si lidé teoreticky přáli vlastnit nějakou nemovitost a být tak v důchodu zajištěni, pouhá čtvrtina občanů se na tuto možnost také skutečně spoléhá.

Nemovitost je však dle mého názoru jistější než běžné úspory, které jsou méně bezpečným aktivem. Může je znehodnotit inflace, úpadek příslušné finanční instituce nebo třeba politické změny.

Z finančního hlediska se koupě vlastního bytu i s hypotečním úvěrem zpravidla vyplatí. Důvodem je růst mezd a inflace. Pomineme-li současnou výhodnou výši úrokových sazeb, jedná se o stabilní investici, která se zúročí jako nabytí vlastního majetku. Jsem přesvědčený, že majitel nemovitosti má ve stáří větší jistotu než ten, kdo bydlí v nájmu.

Především mladší lidé si začínají uvědomovat, že je dobré nespoléhat se pouze na stát a projevují zájem zajistit se na stáří i vlastními silami. Koupě nemovitosti (obvykle na hypotéku) je přitom oblíbeným prostředkem. Je to vlastně forma dlouhodobého spoření. Ovšem pozor, v celkové bilanci je ovšem nutné počítat ještě i s dodatečnými výdaji na údržbu a opravy, protože nic není věčné.

Ve stáří pak už stačí jen platit režijní poplatky související s bydlením, které se dají zaplatit i z důchodu. Kvůli tomu nedochází k dramatickému snížení životní úrovně. A důvod úplně nakonec je také co odkázat dětem, kterým tak rodiče usnadní život.

Důvody pro a proti

Na druhé straně nájemník musí vyvinout mnohem větší úsilí, aby si vytvořil stejně bezpečnou rezervu. Pokud si nalezne byt, kde bude platit nájemné nižší, než kolik by činily všechny měsíční platby v případě vlastnictví, může přebytečné finanční prostředky spořit či vhodně investovat. Nájem však bude platit stále.

Zvažujete koupi nemovitosti za účelem zabezpečení na stáří a nemáte pohromadě celou částku? Dobře koupená nemovitost je výbornou investicí a z finančního hlediska se její koupě vyplatí, i když si člověk vezme hypotéku a zaváže se na léta dopředu. Úroky z hypotečních úvěrů jsou nyní na relativně nízké hranici, je ovšem potřeba se v nich vyznat.

Určitě se vyplatí dát si poradit, zároveň by se však zájemce měl spoléhat i na selský rozum. Nabídku z vlastní banky si vždy porovnejte s nabídkou ostatních poskytovatelů těchto služeb. Velmi praktické jsou také internetové srovnávače.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.