Transakci obě společnosti oznámily v tiskových zprávách. Šéf Trelleborgu Peter Nilsson zdůvodnil prodej podniku tím, že firma už nechce prostřednictvím dodávek vlastních směsí podporovat konkurenci.

„Úkolem našich mísících operací je zásobovat skupinu vysoce kvalitními směsmi, které jsou důležitou součástí našich finálních výrobků. Provoz v Česku má ale velkou zákaznickou základnu mezi externími odběrateli. To znamená, že dodává směsi také našim přímým i nepřímým konkurentům, což je dlouhodobě neudržitelné. Podnik se proto bude lépe rozvíjet pod jiným vlastníkem," okomentoval Nilsson prodej firmy.

Továrna, která stojí v obci Lesina na Chebsku, zaměstnává kolem 125 lidí a loni vykázala tržby téměř 1,1 miliardy korun. Její zákazníci se rekrutují převážně z automobilového průmyslu, ale i ze stavebnictví a dalších průmyslových odvětví.

Evropským závodům Trelleborgu dodává jen menší část produkce, většina jde právě konkurentům. Kromě České republiky má odběratele v ředě zemí střední, východní i západní Evropy, v Mexiku, USA nebo v Číně.

Švédský Hexpol již gumárenské směsi v Česku vyrábí, a sice v Uničově. Celkem má 41 továren v zemích celého světa. Kromě gumárenských směsí patří do jeho výrobního portfolia také pryžová těsnění nebo gumová kola.

„Tato akvizice výborně doplňuje firmu Hexpol Compounding v Evropě a rozšiřuje a posiluje naší přítomnost na středoevropském trhu s gumárenskými směsmi," zdůvodnili nákup podniku prezidenti Hexpol Compouding Europe Ralph Wolkener a Carsten Rüter. Podle nich závod v Lesině rozšiřuje schopnosti a možnosti firmy obsluhovat její zákazníky efektivnějším způsobem.

Koncern Trelleborg se v Česku dostal do povědomí díky akvizici českého gumárenského holdingu ČGS Holding, jehož hlavní součástí je otrokovický Mitas, který patří mezi přední evropské výrobce zemědělských a průmyslových pneumatik. Trelleborg koupil ČGS Holding v roce 2015 od byznysmenů Tomáše Němce a Oldřicha Šlemra za 31 miliard korun.