Vítěz by se vedení podniku měl ujmout od začátku listopadu. Ministerstvo například požaduje, aby kandidáti měli minimálně tříletou zkušenost na pozici vrcholového manažera společnosti obdobného typu jako jsou VLS.

Nový generální ředitel Lesy ČR Josef Vojáček byl představen 13. srpna v Praze
Prozatímní šéf neuspěl, Lesy ČR povede Vojáček z Vojenských lesů

Vojenské lesy a statky ČR spravují zhruba 140 tisíc hektarů půdy. Z toho přibližně 125 tisíc hektarů tvoří lesní pozemky převážně v armádních výcvikových prostorech. Firma s více než osmdesátiletou tradicí má zhruba 2400 zaměstnanců a vedle lesnictví podniká v zemědělství a rybářství.

Vojáček vedl Vojenské lesy a statky od roku 2014. Od 90. let působil v Lesích ČR. Ředitelem VLS byl také mezi lety 2004 a 2009. V první polovině letošního srpna vyhrál výběrové řízení na ředitele Lesů ČR. Nahradil Daniela Szóráda, kterého odvolal v polovině května bývalý ministr Jiří Milek (za ANO). Podnik byl kritizován za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. S kůrovcovou kalamitou se musí potýkat i VLS.

Hledá se náměstek

Kromě ředitele VLS úřad hledá také nového bezpečnostního ředitele ministerstva. Nahradí Petra Charváta, který odešel do důchodu. Caletka ČTK sdělil, že se o post přihlásilo pět uchazečů. "Nyní bude ustanovena výběrová komise, která určí termín pro výběrové pohovory s uchazeči," uvedl.

Sucho a kůrovec. Tato dvojice nyní ohrožuje české lesy. Oslabené dřeviny jsou náchylnější vůči cizopasným houbám i škůdcům. Teplotní extrémy oslabují lesní porost. Nejvíce je tímto vývojem ohrožen právě smrk a jeho hlavním škůdcem je právě kůrovec. V okol
Vedení Lesů ČR? Úkol pro supermana, říkají odborníci

Na ministerstvu také zůstává neobsazena pozice náměstka, který řídí sekci nakládání s majetkem. V červenci z ní odešel Tomáš Kuchta, který se stal velvyslancem v Srbsku. Výběrové řízení na toto místo zatím vypsáno nebylo. Obrana to vysvětluje tím, že ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyhodnocuje fungování a činnosti jednotlivých sekcí a bude chtít "nastavit co nejoptimálnější strukturu úřadu". Na základě výsledků této analýzy se Metnar podle tiskového oddělení rozhodne o případném vypsání výběrového řízení. Do té doby funkci náměstka zastupuje ředitelka odboru správy majetku Eva Burešová.

Ještě 14 dní a z larev kůrovce by se vylíhl brouk a rozlétl by se do lesa na další stromy. Lapák proto lesníci co nejdříve z lesa odstraní.
Příroda si poradí. Lesy zasažené kůrovcem nepotřebují zásah lidí, ukázal výzkum