Smlouvu na dodávku 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun podepsalo ministerstvo obrany s VVÚ už v srpnu. Nyní ústav plánuje podepsat 17 smluv se svými subdodavateli. Jejich celková hodnota bude 3,5 miliardy korun bez DPH.

"Mezi hlavní subdodavatele budou patřit PRAGA-Export, která je výhradním dodavatelem podvozků Iveco a zajistí část speciálních nástaveb, a státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ), který mimo jiné dodá zbraňové stanice a speciální elektroniku," uvedl Pejšek.
Do roku 2022
Dva typy chemických lehkých obrněných vozidel (S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II) po 40 kusech dodá VVÚ do roku 2022. Vozidla jsou určena pro chemické specialisty. Budou sloužit k zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek, k odběru a zpracování vzorků nebo k odesílání zjištěných informací.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany získá po 40 kusech dva typy lehkých obrněných vozidel s označením S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II do roku 2022. Jejich prototypy VVÚ vyvinul v roce 2014. Ministerstvo obrany za vozidla zaplatí 5,111 miliardy korun s DPH.
Moderní vybavení
Prototyp chemici představili předloni. Oproti současným průzkumným vozům má na vyšší úrovni přístrojové vybavení i detekční prostředky. Přístroje rozpoznají nejen bojové látky, ale využít je lze například i k měření průmyslových škodlivin. Většina měření se dělá automaticky, navíc pro měření venku může posádka v rizikových místech vyslat speciálního robota.
Nový typ poskytuje v zamořeném území také lepší ochranu posádce, kabina se dá hermeticky uzavřít. Součástí vybavení průzkumného vozu je kamera pro noční vidění, k obraně slouží kulomet nebo dýmovnice. Zbraňovou stanici může posádka ovládat dálkově z kabiny. Kabina je pancéřovaná.
