Smlouvu na dodávku 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun podepsalo ministerstvo obrany s VVÚ už v srpnu. Nyní ústav plánuje podepsat 17 smluv se svými subdodavateli. Jejich celková hodnota bude 3,5 miliardy korun bez DPH.

Ilustrační foto
Obrana opět nakupuje. Uzavřela smlouvu na 80 aut pro chemiky za pět miliard

"Mezi hlavní subdodavatele budou patřit PRAGA-Export, která je výhradním dodavatelem podvozků Iveco a zajistí část speciálních nástaveb, a státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ), který mimo jiné dodá zbraňové stanice a speciální elektroniku," uvedl Pejšek.

Do roku 2022

Dva typy chemických lehkých obrněných vozidel (S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II) po 40 kusech dodá VVÚ do roku 2022. Vozidla jsou určena pro chemické specialisty. Budou sloužit k zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek, k odběru a zpracování vzorků nebo k odesílání zjištěných informací.

Ilustrační foto
Ministerstvo obrany nakoupí šest desítek vozů Tatra. Zaplatí za ně 760 milionů

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany získá po 40 kusech dva typy lehkých obrněných vozidel s označením S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II do roku 2022. Jejich prototypy VVÚ vyvinul v roce 2014. Ministerstvo obrany za vozidla zaplatí 5,111 miliardy korun s DPH.

Moderní vybavení

Prototyp chemici představili předloni. Oproti současným průzkumným vozům má na vyšší úrovni přístrojové vybavení i detekční prostředky. Přístroje rozpoznají nejen bojové látky, ale využít je lze například i k měření průmyslových škodlivin. Většina měření se dělá automaticky, navíc pro měření venku může posádka v rizikových místech vyslat speciálního robota.

Nový typ poskytuje v zamořeném území také lepší ochranu posádce, kabina se dá hermeticky uzavřít. Součástí vybavení průzkumného vozu je kamera pro noční vidění, k obraně slouží kulomet nebo dýmovnice. Zbraňovou stanici může posádka ovládat dálkově z kabiny. Kabina je pancéřovaná.

Kolový obrněný transportér Titus na podvozku Tatra 6x6.
Obrněnce Titus dodá Eldis Pardubice. Tatra nedostala bezpečnostní prověrku