Naopak výrazně se snížily šance podnikatele a textaře Michala Horáčka (15:1 - 21:1) a především někdejšího premiéra Mirka Topolánka (40:1 - 41:1). Objem přijatých sázek se blíží 120 milionům korun a už teď překonal dosavadní rekord v politických sázkách z loňských sněmovních voleb. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které dnes ČTK oslovila.

"Aktuálně jsme přijali sázky za 51 milionů korun. Od minulého pátku je to o 13 milionů více, což je docela velký skok. Jen se potvrzuje, že sázkaři nechtějí mít na tiketech dlouho uložené peníze a sázejí většinou co nejblíže dané události, aby nemuseli dlouho čekat na výsledek," uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Rok 2013: Miloš Zeman vyhrává prezidentské volby.
Velká volební rekapitulace aneb Jak jsme si minule vybrali prezidenta

Podle něj už si aspoň jeden tiket s prezidentskou volbou vsadila asi čtvrtina klientů zaregistrovaných na internetu. Tipsport odhaduje, že nakonec jich bude až polovina.

"Nejvyšší tiket je za 400 tisíc korun na vítězství Zemana v kurzu 1,6:1. Dále jsme přijali čtyři tikety za 300 tisíc korun a šest jich překonalo 200 tisíc korun. Je dost možné, že sázkaři budou v posledních dnech před volbou stále odvážnější," doplnil Hadrava. Jeden tiket za 300 tisíc korun je podle něj na vítězství Horáčka v kurzu 14:1. Na vítězství Zemana šlo v Tipsportu zatím 15 milionů korun, což je třikrát více než na Drahoše. Následuje Horáček s necelými dvěma miliony.

"Volební šílenství už propuklo, například včera šel každý třetí tiket na volby. Objevuje se více drobných sázek za pár korun, ale v poslední době roste i počet tiketů s vkladem vyšším než 100.000 korun," sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Fortuna zatím přijala sázky za 44 milionů korun. Největší zájem očekává v pátek. Většina sázkových kanceláří neukončí sázky s otevřením volebních místností. Klienti budou moci sázet ještě zhruba dvě až tři hodiny po konci hlasování v sobotu ve 14:00.

Podle Šraina je zajímavou postavou posledních dní bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. "Jeho kurz postupně klesal až na současných 51:1. A když se podíváme na vklady, tak za poslední týden překonává v zájmu sázkařů jak Topolánka, tak Horáčka. Rostoucí zájem dokládá i individuální sázka za 80.000 korun na výhru Fischera ještě v kurzu 62:1," uvedl dále Šrain. Půl milionu na jednom tiketu Fortuna podle něj přijala na výhru Zemana i Drahoše.

Na jednání sněmovny o důvěře vlády dorazil i prezident Miloš Zeman.
Zemanův obrat? Politici za ním vidí taktiku před prezidentskými volbami

V Chanci vzrostly sázky téměř na devět milionů korun. "Z toho asi 40 procent jde na vítězství Zemana, na Drahoše 11 procent. Oblíbené jsou i sázky na duely jednotlivých kandidátů v prvním kole," doplnila mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Bookmakeři očekávají, že prezident nebude téměř jistě zvolen v prvním kole, opačná varianta má kurz 8:1. Podle Sazky je téměř jisté, že do druhého kola postoupí dvojice Zeman, Drahoš (1,23:1). S velkým odstupem následuje duo Zeman, Horáček (6:1).

U společnosti Maxi-Tip je jeden z klientů přesvědčen o triumfu Drahoše. Na jeho zvolení na několika tiketech postupně prosázel 2,5 milionu korun v průměrném kurzu 2,7:1.

Podle aktuálního odhadu bookmakerů Zeman v prvním kole získá zhruba 40 procent hlasů, Drahoš 23 procent. Následují Horáček (13 procent) a Topolánek a Fischer s devíti až deseti procenty.

Sázky u Fortuny, Tipsportu a Chance zatím dosáhly v souhrnu 104 milionů korun. Podíl těchto tří firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek je téměř 120 milionů korun. Rekordní politickou událostí z hlediska objemu sázek byly nedávné sněmovní volby s odhadovanou částkou 105 milionů korun. Na minulé prezidentské volby sázkaři vsadili asi 50 milionů.

První kolo prezidentských voleb se koná 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo je na programu o dva týdny později.

Prezident Miloš Zeman ve sněmovně.
Zeman se zastal Babiše. Pro příští pokus o vládu ale bude žádat většinu